Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bahar Yorgunluğu Mu, Hashimoto Mu?

Giriş Tarihi: 27.4.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 27.4.2015 10:20
Endokrinoloji Uzmanı Dr. Mertol Bulur, bahar yorgunluğunun mevsim geçişlerinde adı sıkça duyulan bir sorun olduğunu fakat bazı ciddi rahatsızlıkların belirtilerinin bahar yorgunluğu ile benzeyebileceğini, bu rahatsızlıklardan bir tanesi de hashimoto tiroiditi olduğunu söyledi.
Hisar Intercontinental Hospital Endokrinoloji Uzmanı Dr. Mertol Bulur bahar yorgunluğu ile başka rahatsızlıkların belirtilerinin benzer olduğunu söyleyerek “Bahar yorgunluğu ile karışabilecek ciddi sağlık problemlerinin de farkında olmak gerekir. Belirtileri ile bahar yorgunluğuna benzeyen en önemli sağlık problemlerinden biri, tiroid bezinin yetersiz çalıştığı ‘hipotiroidi’ olarak adlandırılan durum. Birçok sebebe bağlı olabilen hipotiroidinin en sık karşılaşılan tipi hashimoto tiroiditidir. Halsizlik, yorgunluk, genel isteksizlik hali, depresyon, saç dökülmesi, soğuğa tahammülsüzlük, fazla üşüme, seste kalınlaşma, iştahsızlığa rağmen kilo alma, ellerde ve ayaklarda uyuşma gibi semptomları olan bu hastalık, vücudumuzun metabolizma hızını ayarlayan tiroid bezindeki hücrelerin harabiyetinden kaynaklanıyor. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülen, 30-35 yaşlarında görülme sıklığı artan ve özellikle ailesinde tiroid rahatsızlıkları bulunan kişilerde görülme riskinin arttığı bu hastalığın erken saptanması ve tedavi edilmesi ciddi önem taşır. Kan tetkikleri, tiroid bezinin görüntüleme yöntemleriyle incelenmesi ve klinik bulgular ışığında tanısı koyulabilen bu rahatsızlık sebebiyle, bahsedilen semptomların varlığında akla getirilmesi gerekir ve uzman bir hekime başvurulması gerekir” dedi.
Bahar yorgunluğunun mevsim geçişlerinde adını sık sık duyduğumuz bir sorun olduğunu dile getiren Hisar Intercontinental Hospital Endokrinoloji Uzmanı Dr. Mertol Bulur; “Havadaki ısı, iyon değişiklikleriyle birlikte bu aylarda vücudumuzda salgılanan hormon düzeyleri de değiştiği için vücudumuz yeni bir adaptasyon süreci yaşar ve ortaya ‘bahar yorgunluğu’ olarak adlandırdığımız bu durum çıkabilir. Bu aylarda daha zinde olmamızı sağlayan hormonların salgısında artış yaşansa da, kişide vitamin, mineral ve temel enerji kaynaklarının eksik oluşu, yorgunluk hissinin oluşmasına ve ruhsal olarak da depresif hissetmesine neden olabilir” ifadelerini kullandı.
Dengeli beslenme, paket gıdaların alımının azalması ve mevsim meyve-sebzelerinin tüketilerek özellikle C ve B vitaminlerinin alımının artırılması gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Mertol Bulur, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için protein, yağ, karbonhidrat içeren besinlerin yeterli ve uygun miktarlarda tüketilmesi gerektiğini, gün içerisinde en az 8-10 bardak su içilmesi bu dönemi sağlıkla atlatmak için büyük önem taşıdığını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahar Yorgunluğu Mu, Hashimoto Mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN