Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kutay Karaca: “Avrupa Hocalı Katliamı Ve Ermeni Meselesine İkiyüzlü Yaklaşıyor”

Giriş Tarihi: 28.4.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 28.4.2015 12:07
Kutay Karaca: “Avrupa Hocalı Katliamı Ve Ermeni Meselesine İkiyüzlü Yaklaşıyor”
Doç.Dr. Kutay Karaca, Avrupa’nın Hocalı katliamı ve Ermeni olayları karşısında ikiyüzlü bir yaklaşım içerisinde olduğunu belirtti. Uluslararası kamuoyunun Ermenistan işgali altındaki Azerbaycan toprakları yerine sözde Ermeni soykırımını gündemde tuttuğunu anlatan Doç. Dr. Kutay Karaca, Ermeni soykırımı iddialarının peşinden gidiliyorsa Hocalı katliamının da peşinden gidilmesi gerektiğini söyledi.
Gelişim Üniversitesi’nde düzenlenen Türkiye-Azerbaycan İlişkisinin Geleceği konulu sempozyum, AK Parti İstanbul Milletvekili Gülay Dalyan, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan ve Türk Diaspora Konsey Başkanı Ercüment Kılıç’ın da katılımıyla gerçekleşti. İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kutay Karaca’nın moderatörlüğünde gerçekleşen sempozyumda iki ülke ilişkileri tarihsel bağlamı da göz önünde bulundurularak masaya yatırıldı.
Özellikle 1915 olaylarının 100. yılı nedeniyle Ermeni diasporasının dünya genelinde izlediği politikalar dikkate alındığında Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerinin daha sağlam temellere oturması gerektiğini söyleyen Doç.Dr. Kutay Karaca, Avrupa’nın Hocalı katliamı ve Ermeni olayları karşısında ikiyüzlü bir yaklaşım içerisinde olduğunu ifade etti. Ermeni soykırımı iddialarının peşinden gidiliyorsa Hocalı katliamının da peşinden gidilmesi gerektiğini belirten Karaca, aksi halde insanlığın Müslüman ve Hıristiyan dünya olarak ikiye ayrılacağını ifade etti.
Uluslararası kamuoyunun Ermenistan işgali altındaki Azerbaycan’ın toprakları yerine sözde Ermeni soykırımını gündemde tuttuğunu belirten Karaca, şöyle konuştu: “Dünya soykırım çığırtkanlığıyla Türkiye’ye karşı politik bir savaş açmış gibi görünüyor. Bunun karşılığında biz Hocalı’da Ermenilerin yaptığı katliamı hiçbir şekilde gündemde tutmuyoruz. Bugün Ermeniler tarafından işgal edilmiş Azerbaycan toprakları var. Türkiye, Ermenistan’a öngörüsüz yaklaşamaz çünkü ‘tek millet iki devlet’ dediğimiz Azerbaycan’ın toprakları Ermenistan işgali altında. Öncelikle bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Uluslararası kamuoyu soykırım çığırtkanlığından önce 21. yüzyılda bir devletin başka bir devleti işgalini konuşmalı.”
Türkiye’nin, Ermenistan ile gerçekleştirdiği protokollerin sonucunda Azerbaycan’ın Türkiye’nin ekseninden çıkıp Rusya, Güney Kore, Çin ve İsrail gibi ülkelerle işbirliğine gittiğini belirten Doç.Dr. Kutay Karaca, “Türkiye ve Azerbaycan, ‘iki devlet tek millet’ olarak algılanıyor. Türkiye ve Azerbaycan, ırk, dil ve din açısından aynıyız. Fakat bugün ‘Türkiye-Azerbaycan ilişkileri istenilen seviyede mi?’ sorusunun cevabı ‘Evet’ değil. Çünkü iki ülkenin ilişkilerinin çok daha güçlü ve geniş alanlarda olması gerekir."
Türkiye-Ermenistan arasında hızlı sürdürülen protokol görüşmelerinin 2009’da ortaya çıkmasıyla Azerbaycan’da inanılmaz bir kırgınlık oluştuğunu anlatan Karaca, sözlerini şöyle tamamladı: "Azerbaycan’da çok büyük hassasiyet var. Buradan Bakü’ye gittiğiniz zaman Ankara’ya gitmişsiniz gibi sıcak davranıyorlar, Türkçe konuşuyorsunuz. Ancak Ermenistan ile olan protokoller Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde büyük yara açtı ve şimdi yavaş yavaş o yaraları kapatmaya çalışıyoruz. Azerilerin kırgınlığı onları, Türkiye’nin ekseninden çıkarıp Rusya, Güney Kore, Çin ve İsrail gibi ülkelerle daha fazla işbirliği yapmaya sürükledi. Bu da Türkiye için yararlı bir politika olmuyor.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutay Karaca: “Avrupa Hocalı Katliamı Ve Ermeni Meselesine İkiyüzlü Yaklaşıyor”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN