Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gümrük Birliği’ni Güncelleme Mutabakatı 12 Mayıs’ta İmzalanıyor

Giriş Tarihi: 6.5.2015 13:38 Güncelleme Tarihi: 6.5.2015 14:23
Türkiye, Gümrük Birliği’ni Güncelleme Mutabakat zabtını 12 Mayıs’ta Brüksel’de imzalayacak. AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, “Türkiye ile AB arasında 20 yıl önce imzalanmış Gümrük Birliği anlaşmasında tarım, hizmetler ve kamu alımları sektörleri yoktur. Bunların dahil edileceği yeni bir yapıya geçmek üzere, aşağı yukarı 15 aydır AB Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı olarak komisyonda önemli görüşmeler yaptık” dedi.
Avrupa Birliği Bakanlığı’nın Ortaköy’deki ofisinde konu ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Volkan Bozkır, Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinin önemli birkaç maddesi olduğunu belirterek, "Bir tanesi müzakere sürecinin devam ettirilmesidir. Bir tanesi Gümrük Birliği ilişkisinin daha da güçlendirilmesidir. Bir tanesi de vize konusunda, vizelerin tamamen kaldırılmasıdır. Bu Gümrük Birliği’nin güncelleşmesi konusu son derece önemlidir. Türkiye ile AB arasında 20 yıl önce imzalanmış Gümrük Birliği anlaşmasında tarım, hizmetler ve kamu alımları sektörleri yoktur. Bunların dahil edileceği yeni bir yapıya geçmek üzere aşağı yukarı 15 aydır AB Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı olarak komisyonda önemli görüşmeler yaptık. Ancak burada önemli bir husus vardı. Daha önceki halen mevcut Gümrük Birliği anlaşmamızda Avrupa Birliği üçüncü bir ülkeyle serbest ticaret anlaşması imzaladığı zaman bunun Türkiye’ye otomatik uygulanacağına dair bir hüküm mevcut değildi. Dolayısıyla, örneğin Güney Kore’yle, Meksika’yla, Cezayir’le veyahut başka ülkelerle bu sıkıntı ortaya çıktı ve biz bu ülkelerle, Türkiye ile o ülke arasında serbest ticaret anlaşması imzalayıncaya değin Türkiye gümrüksüz olarak piyasalarını açmak zorunda kaldı. Bu ülkeler aynı şekilde karşılık veremediler. Biz onlarla imzaladık. Bu sıkıntılar giderildi" ifadelerini kullandı.
Amerika ile Avrupa Birliği arasında önümüzdeki günlerde Transatlantic Trade and Inverstment Partnership (TTİP) anlaşmasının imzalanacağını söyleyen Bozkır, "Eğer biz Amerika’yla imzalayana kadar bir süre geçerse de Türkiye’nin zararı olacak. Onun için bu Gümrük Birliği’nin güncelleşme anlaşmasına daha TTİP yürürlüğe girmeden bunu bitirmeyi planlıyoruz. Böyle bir madde konulmasında komisyonla yaklaşık bir senedir görüşme içindeyiz. Ve bunu biz en son AB Bakanlığı’nın, Gümrük Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı’yla yaptığımız son toplantıda gerekirse Gümrük Birliği’ni güncelleştirmeme noktasına geldik. Ve Avrupa Birliği sonunda bu maddenin de yeni güncelleşecek anlaşmanın içine dahil edilmesini kabul etti. O, kabul ettikten sonra da biz güncelleşmeyi resmen kabul ettiğimizi bildirdik. Önümüzdeki hafta; sanıyorum 11 Mayıs’ta değil, 12 Mayıs’ta Ekonomi Bakanımız, Avrupa Birliği’nin Ticaretten Sorumlu Komiseri Malmström (Cecilia Malmström) ile bir araya gelecek. Ve orada bu vardığımız mutabakat resmileştirilecek. Önemli bir adım bu. İnşallah biz güncelleştirmeyi daha önce bitirirsek de TTİP anlaşması imzalandığında zaten böyle bir madde olan Gümrük Birliği ilişkisi test edilmiş olacağı için otomatik olarak Türkiye’de bu TTİP anlaşmasının bir parçası olacak” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gümrük Birliği’ni Güncelleme Mutabakatı 12 Mayıs’ta İmzalanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN