Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asüd Başkanı Harun Çallı: “Sağlıklı Nesiller İçin Süt Tüketilmeli”

Giriş Tarihi: 20.5.2015 13:08 Güncelleme Tarihi: 20.5.2015 13:25
Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, sağlıklı bir yaşam sürmek için beslenmede süt ve süt ürünlerine mutlaka yer verilmesi gerektiğini belirterek, “Özellikle çocuklarımızın düzenli süt içmeleri, geleceğimizi emanet edeceğimiz sağlıklı nesillerin yetişmesini sağlayacaktır” dedi.
Beslenmede bu kadar önemli role sahip süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve süt tüketimini teşvik etmek amacıyla, Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun (IDF) aldığı kararla, her yıl 21 Mayıs günü, 1956 yılından beri federasyona üye ülkelerde Dünya Süt Günü olarak kutlanıyor. Türkiye’de de 1991 yılından bu yana 21 Mayıs Dünya Süt Günü ve 21-28 Mayıs tarihlerini kapsayan Süt Haftası’nda düzenlenen etkinliklerle de süt tüketiminin önemine dikkat çekiliyor.
21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan ASÜD Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çallı, sağlık için faydalarıyla öne çıkan sütün, mutlaka her yaşta tüketilmesi gerektiğini söyledi. Çocukluk döneminde süt içme alışkanlığı kazanan bireylerin, bu alışkanlıklarını ilerde de devam ettireceğinin altını çizen Çallı, “Bu anlamda bu yıl dördüncü kez, 2014-2015 eğitim-öğretim döneminin ikinci yarısında uygulanan Okul Sütü Programı’nın, önümüzdeki yıllarda da tüm yıla yayılarak sürdürülmesi çok önemlidir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın konuya ilişkin çalışmalarının biran önce tamamlanarak, konuya ilişkin kararın alınması yerinde olacaktır” dedi.
ASÜD Başkanı Çallı, Türkiye’nin 2014 yılındaki 18,5 milyon ton süt üretimiyle dünyanın 9. büyük süt üreticisi olduğuna dikkat çekerek, “2013 yılında AB’den ihracat onayını alan sektörümüz, sağlıklı, ambalajlı, güvenilir süt ve süt ürünlerini tüketicimize sunduğu gibi, bugün dünya üzerinde geniş bir coğrafyaya ihracat da yapmaktadır” ifadelerini kullandı..
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asüd Başkanı Harun Çallı: “Sağlıklı Nesiller İçin Süt Tüketilmeli”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN