Ramazanda Çiçeği Burnunda Anne Ve Anne Adaylarını Diyanet Ve Doktorlar Uyardı

Giriş Tarihi: 17.6.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 14:48
Ramazan ayında çiçeği burnunda anne ve anne adaylarının oruç ibadetleri hem Diyanet İşleri Başkanlığı hem de uzmanlar tarafından sakıncalı görüldü. Uzmanlar gebelik dönemi ve emziren anneleri uyardı. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı da resmi internet sitesinden, “hamile ve emzikli kadınlar oruç tutamayabilir” açıklaması ile diye duyurdu.
Müslümanlar bugün Ramazan ayının ilk orucu için imsak vaktinde sahura kalkacak ve oruç tutacak. Bu yıl “Vakit iyilik vakti. Bu ramazan ve her zaman” olarak belirlenen temada özellikle oruç ibadetine yönelik merak edilenleri hem uzmanlar hem de Diyanet İşleri Başkanlığı değerlendirilerek yanıtlıyor.
Uzmanlar özellikle yaz sıcaklarına denk gelen Ramazan’da oruç tutarken, yeme içme dengesine dikkat etmek gerektiğine değinerek iftar saatinde ölçüyü fazla kaçırmadan yemek yenilmesi gerektiğini böylelikle oruç tutmanın mideye faydalı olduğunu belirtiyor. İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Hamidi 11 ay boyunca yoğun bir şekilde çalıştırılan mide ve diğer sindirim organlarının, oruç tutarken beslenmeye dikkat edildiği takdirde, 1 ay dinlenme fırsatı bulduğunu açıkladı.
“ANNE VE ANNE ADAYLARI İÇİN MECBURİ DEĞİL”
Sağlık açısından faydası olduğu kadar çeşitli rahatsızlıkları bulunanlar, riskli gruplar ve çiçeği burnunda anne ve adaylarına oruç ibadeti ile ilgili önemli uyarılarda bulunan Uzm. Dr. Hamidi orucun, tutan kişilerin sağlığına bir zarar vermemesi halinde tutulmasının anlamlı olacağına dikkat çekerek, “Gün içinde ilaç almaya ihtiyaç duyan kalp ve böbrek hastaları, şeker hastaları, vücut direnci düşük ve aşırı zayıf kişiler, ameliyattan yeni çıkmış hastalar, ağır gebelik geçirenler, loğusalık döneminde olanlar, emziren anneler oruçtan muaftır, yani tutmak mecburiyetinde değildir” açıklamasında bulundu.
DİNEN DE UYGUN DEĞİL
Diyanet İşleri Başkanlığı da resmi internet sitesinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı bünyesinde hazırlanan “sıkça sorulan sorular” başlığı ile orucun faydaları olduğu kadar sağlık açısından yaşlılık, zor ve meşakkatli işlerde çalışanlar, yolculuk içerisinde bulunanlar ve hamilelik ve çocuk emzirme durumunda bulunanlar için duyuruda bulundu. Özellikle anne ve anne adayları için yapılan duyuruda; “ Oruç tutmaları kendilerine veya çocuklarına zarar vermesi hâlinde, hamile kadınlar oruçlarını tutmayabilirler. Emzikli kadınlar da, sütlerinin kesilmesi ve çocuklarının zarar görebileceği durumlarda oruç tutmayabilirler. Hz. Peygamber buna müsaade etmiştir (Nesâî,“Sıyam”, 50-51).”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazanda Çiçeği Burnunda Anne Ve Anne Adaylarını Diyanet Ve Doktorlar Uyardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN