Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüsiad Yönetim Kurulu’nun Ankara Temasları

Giriş Tarihi: 17.6.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 17:15
TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes başkanlığındaki TÜSİAD Yönetim Kurulu Heyeti, Ankara’da siyasi parti liderlerini ziyaretlerini tamamladı. Symes, hükümet kurma yönündeki çalışmaların en kısa zamanda sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.
Türk Sanayileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes başkanlığındaki TÜSİAD Yönetim Kurulu Heyeti, dün ve bugün Ankara’da siyasi parti liderlerini ziyaret etti. Temaslar ile ilgili açıklama yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes “Siyasi parti liderlerimize, Ankara’nın yoğun gündemi içerisinde görüşme talebimize olumlu yanıt vermeleri nedeniyle çok teşekkür ediyoruz. Seçimleri yüksek bir katılım oranı ile geride bıraktık. Seçmen iradesinin yaklaşık yüzde 95’inin yeni parlamentoda temsil edilecek olması ülkemiz için önemli bir demokratik kazanımdır” dedi.
Seçmen iradesi, siyasi partilere tek başına hükümet kuracak çoğunluğu vermediğini söyleyen TÜSİAD Başkanı Symes, uzlaşma arayışlarının ısrarla sürdürülmesini ve bir hükümet kurma yönündeki çalışmaların mümkün olan en kısa zamanda sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.
TÜSİAD Yönetim Kurulu olarak bir koalisyon tercihi veya önerisi için Ankara’da olmadıklarını söyleyen Symes sözlerine şöyle devam etti: “Biz, uzlaşmayı teşvik etmeyi ve hükümet programına, katılımcılık bağlamında iş dünyası önceliklerini ve beklentilerini yansıtmayı amaçlıyoruz. Memnuniyetle gözlemledik ki, tüm partilerimiz, yüksek bir sorumluluk anlayışıyla, yeni bir hükümetin süratle kurulması yönünde belirgin bir iradeye sahipler.
İş dünyası olarak, kurulacak hükümetin demokratik, ekonomik ve sosyal açıdan gelişmişlik düzeyimizi ilerletecek adımları atmasını bekliyoruz”.
TÜSİAD olarak yeni hükümetten öncelikli beklentilerini şöyle sıraladı:
“Demokratik standartlar ve kamu yönetimi kapsamında; yargının bağımsızlık ve tarafsızlık ilkeleri bakımından güçlendirilmesi ve hukuk devletinin tam olarak tesis edilmesi, temel hak ve özgürlüklerde (basın, ifade, internet, toplantı ve gösteri yürüyüşleri, kolektif ve kültürel haklar) ilerleme kaydedilmesi, yüzde 10’luk barajla temsilde adaleti engelleyen seçim sisteminin ve siyasi partiler kanununun değiştirilmesi, siyasette ve kamu yönetiminde etik ve şeffaflığın geliştirilmesi, çözüm sürecinin, şiddetin geri dönülemez şekilde sona erdirilmesini sağlayacak kararlı adımlarla devam ettirilmesi ve bu süreç boyunca toplumsal hassasiyetleri de gözeterek kamuoyunun şeffaf ve zamanlı bilgilendirilmesi, denetleyici ve düzenleyici kurumların özerkliğinin tam anlamıyla sağlanması.
Kalkınma başlıklarında öncelikli olarak; eğitimde niteliğin yükseltilmesi, genç işsizliği ile mücadelede eğitim yoluyla vasıf uyumu sağlanması ve girişimciliğin özendirilmes, özellikle çok düşük olan kadın istihdamının artırılması, bölgeler arası iş ve yatırım olanaklarının geliştirilmesi yoluyla gelişmişlik farklarının azaltılması.
Sürdürülebilir Büyüme, Rekabet ve Yatırım Ortamı açısından; kayıt dışı ekonomi ile mücadele ve vergi politikalarında saydamlık ve etkinliğin sağlanması, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik çalışmaların hızlandırılması, orta ve yüksek teknolojiyi, inovasyonu ve verimliliği esas alan bütüncül bir sanayi stratejisinin uygulamaya konması, bilgi ekonomisine dönüşümün hızlandırılması enerji ve ulaştırma sektörlerinde yapısal reformların devam ettirilmesi, iklim değişikliğiyle mücadelede öngörülebilirliğin sağlanmasına yönelik düzenlemelerin ve finansal desteklerin uygulamaya konması” oldu.
Belirtilen tüm alanları yatay kesen nitelikte bir konu olarak, AB üyelik süreci, TÜSİAD’ın önceliği olmayı sürdürdüğünü söyleyen TÜSİAD Başkanı Symes, Avrupa Birliği üyeliği yönündeki reformlara ve halihazırda bloke olan başlıkların açılmasına yeni dönemde öncelik verilmesini önemsediklerini vurguladı.
TÜSİAD Başkanı Symes sözlerini şöyle noktaladı: “AB ile Gümrük Birliği’nin TTYO’ya (Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması) eklemlenebilmemizi sağlayacak şekilde, tam üyelik perspektifi gözetilerek, derinleştirilmesi ve Kıbrıs sorununda müzakere sürecinin desteklenmesi yönünde adımların atılması gerektiğini düşünüyoruz”.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüsiad Yönetim Kurulu’nun Ankara Temasları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN