Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar, AYM’nin ‘Nikah’ Kararını Protestosu Etti

Giriş Tarihi: 20.6.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 09:37
Şişli’de bir araya gelen Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) üyeleri, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), resmi nikah yapılmadan imam nikahı kıyılmasının önünü açan kararını protesto etti.
İKKB üyesi yaklaşık 150 kadın, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), imam nikahı kıymak için önce resmi nikah kıyma şartını kaldırmasına tepki için Şişli Halasgargazi Caddesi üzerindeki Atatürk Müzesi önünde toplanarak verilen kararı, düdük çalıp alkış tutarak protesto etti.
“Medeni kanunuma sahip çıkıyorum” sloganı ile toplanan imza kampanyasının sonuçlarını da değerlendiren eylemci kadınlar, “Devrim yasamız medeni kanuna sahip çıkıyoruz” yürüyüşü düzenledi. Toplanan 1 milyon imza, aralarında bazı erkek vatandaşların da yer aldığı yürüyüşte küfelerle taşındı. Eylemde AYM’yi protesto eden kadınlar, ellerinde taşıdıkları “Laiklik ilkesi kadın haklarının güvencesi”, “Laik hukuka sahip çıkıyoruz” ve “Resmi nikah olmadan imam nikahına hayır” yazılı pankart ve dövizlerle, Mecidiyeköy’deki bir AVM önüne kadar yürüdü.
Kurulan sahnede çoğunluğu kadınlardan oluşan Ekrem Ataer Halk Korosu küçük bir konser verdi. Burada bir basın açıklaması yapan grup, AYM’nin vermiş olduğu kararı eleştirdi. Halk Korosu eşliğinde şarkılar söylenerek protesto edilen eylemde, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, şimdiye kadar kadınlara bir çok hak verildiğini ve Türkiye kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren ilk Avrupa ülkesi olduğuna dikkat çekti.
İnönü, “Aradan geçen 89 yıla rağmen bu gün maalesef kadın ve çocuk istismarı konuları kadına şiddet ve kadın hakları konuları gündemimizi giderek daha çok meşgul ediyor. Kimi zaman da maalesef yıllar önce kazanılan kadın haklarına bile engeller çıkarabiliyor. Kimi zaman da istenmeyen geriye gidişler yaşanabiliyor. Ne mutlu ki kadınlarımız kendi inisiyatiflerini oluşturmakta başarılı oluyor ve sivil toplum örgütleri kanalıyla da haklarını arıyorlar. İstanbul Kadın Kuruluşları Birliğinin geriye gidişe dikkati çekmek amacıyla başlattığı “ Medeni Kanunuma Sahip Çıkıyorum” imza kampanyasındaki başarılarını kutluyoruz. Sanıyorum bir milyondan çok daha fazla imza topladınız” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar, AYM’nin ‘Nikah’ Kararını Protestosu Etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN