Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balkan Müslümanları İftarında Özel Konuk

Giriş Tarihi: 1.7.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 1.7.2015 14:39
Balkan Müslümanları İftarında Özel Konuk
Eyüp Belediyesi ile İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin düzenlediği ’Balkan Müslümanları İftar Buluşması’na konuk olan, Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in döneminde kolordu komutanlığı yapan emekli Tuğgeneral Şerif Patkoviç iftarda önemli mesajlar verdi.
İftar programı Eyüp’teki Bahariye Mevlevihanesi’nde yapıldı. İftara Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, İnsan ve Medeniyet Hareketi Başkanı Kemal Özden, Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in döneminde kolordu komutanlığı yapan emekli Tuğgeneral Şerif Patkoviç ile ’daki Balkan göçmenleri katıldı. İftar programında konuşan Patkoviç, İstanbul’daki Balkan kökenli Müslümanlarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
İslam dünyasında son yıllarda bazı değerlerin unutulduğunu ve Müslümanların bu durumdan kurtulmak için tek reçetesinin gerçek İslam’a dönmek olduğunu kaydeden Patkoviç, "Böylesi iftar programlarında bir araya geldiğimiz gibi ahirette de bir arada olabilmemiz için dua ediyorum" dedi.
Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da Eyüp Belediyesi olarak Bosna Hersek ve Makedonya’da düzenledikleri iftar organizasyonlarıyla ilgili bilgi verdi. Önceki yıl sel felaketinde mağdur olan Bosna Hersek’in Brçko kentindeki Müslümanlara bu yıl da yardım götürdüklerini anlatan Aydın, kentteki 3 bin Müslümanın iftar vesilesiyle bir araya geldiğini kaydetti.
Makedonya’da düzenlenen iftar programlarına da değinen Aydın, "Makedonyalı Müslümanların 7 Haziran seçimlerinin ardından ciddi anlamda morali bozulmuş. ’Biz burada sahipsiz mi kalacağız?’ şeklinde endişelerini belirttiler. Biz, Türkiye’deki yerel yönetimler olarak oradaki kardeşlerimize ’Biz sizin yanınızdayız’ mesajı vermek için o coğrafyaya yardım götürmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balkan Müslümanları İftarında Özel Konuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN