Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağcılar’da, ’İslam Coğrafyasında Yaşanan Mezalim’ Adlı Söyleşi Düzenlendi

Giriş Tarihi: 5.7.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
Bağcılar Belediyesi, Doğu Türkistan, Mısır ve Suriye başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde yaşayan Müslümanlara yapılan zulümlerin konu alındığı ‘İslam coğrafyasında yaşanan mezalim’ isimli söyleşi programı düzenledi.
On bir ayın sultanı Ramazan ayının gelmesiyle birlikte sosyal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan Bağcılar Belediyesi, vatandaşlara Ramazan ve orucun maneviyatını anlatmak için çalışmalarına devam ediyor. Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında Bağcılar Belediyesi, Bağcılar Meydan’da teravih namazı sonrası başta Doğu Türkistan, Mısır ve Suriye olmak üzere dünyanın birçok yerinde zulüm altında olan Müslüman halkların dertlerini ve sıkıntılarının konu olacağı ‘İslam coğrafyasında yaşanan mezalim’ konulu söyleşi programı düzenledi. Söyleşi programına konuşmacı olarak Gazeteci-Yazar Ekrem Kızıltaş, İHH Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç ve Gazeteci-Yazar Nevzat Çiçek katıldı. Konuklar sahneye çıkmadan önce Bağcılar’da bulunan sivil toplum kuruluşları temsilcileri İslam dünyası üzerine yapılan zulümlerin konu alınarak yazıldığı bildirgeyi okuyup dualar etti. Konuyla ilgili çalışma yapan ünlü isimlerin katıldığı söyleşi programında geçmişten günümüze İslam dünyasının maruz kaldığı zulümler ve sıkıntılar konu olarak ele alındı.
“MÜSLÜMAN DÜNYASI ÜZERİNDEKİ ZULÜMLERLE İLGİLİ VATANDAŞLARIMIZI BİLİNÇLENDİRİYORUZ”
Müslüman dünyasına yapılan zulümlerin konu olacağı söyleşi programını dinlemeye gelen Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk, “Hepimizin bildiği gibi şimdilerde, Suriye’de, Mısır’da, daha önceden var olmasına rağmen kamuoyuna daha yeni yansımış olan Doğu Türkistan’da bu zulümler devam ediyor. Dolayısıyla bugünkü programımızda İslam coğrafyasında yaşanan zulümlere karşı vatandaşlarımızı bilinçlendirme programımız var. Bu konuda uzman olan kardeşlerimiz yetkili oldukları hususlarda vatandaşlarımıza bilgilendirme yapıyorlar” dedi.
“RAMAZAN AYINDA HASSAS BİR ŞEKİLDE BU KONULAR ELE ALINMALIDIR”
Söyleşiye konuşmacı olarak katılan Gazeteci-Yazar Ekrem Kızıltaş ise, “Bağcılar’da bu tür programlar artık geleneksel hale geldi. Genellikle Ramazan çerçevesinde ele alınan konularda ve İslam çevresinde gelişen olaylar biraz daha hassas bir şekilde ele alınır. En azından toplu şekilde dualar edilerek oradaki kardeşlerimizin acısı paylaşılmaya çalışılır. Bu akşamki programda da biz Müslüman halklara yapılan zulümleri anlatmaya çalışacağız” diye konuştu.
“BÜTÜN OLAYLARI MÜSLÜMAN COĞRAFYADAN BAĞIMSIZ GÖREMEYİZ”
“İslam dünyasında neler olduğu sorusunun cevabını verdiğimiz zaman bundan sonra neler olacağının da cevabını vermiş oluyoruz” diyen Gazeteci-Yazar Nevzat Çiçek ise, “Bir taraftan Tunus’ta, bir taraftan Somali’de, bir taraftan da Suriye’de olan olaylara baktığımızda bu olayların bu coğrafyadan bağımsız olmadığını görebiliyoruz. Nasıl ki başka yerde toplanan insanlar dualarla oradaki insanlara destek verdilerse, aynı anlamda burada ki toplantının da aynı anlamda önemli olduğunu düşünüyorum. Buradaki asıl mesele bundan sonra neler olabilecek bunu bir üst fotoğrafla görebileceğiz. Bağcılar Belediyesi bu fotoğrafı gösterebildiği için ve bununla ilgili halkı aydınlatması çok önemlidir. Dediğim gibi bu oyunu görebildiğimiz sürece ezberleri bozabiliriz. Güzel bir program inşallah her zaman devamı gelir” şeklinde konuştu.
“İSLAM COĞRAFYASINDA YAŞANAN TEK BİR KAYNAKTAN ÇIKIYOR”
İslam coğrafyasında yaşanan olayların hiçbirinin aslında birbirlerinden kopuk olmadığını söyleyen İHH Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç da, “Doğu Türkistan’da yaşananlarla Filistin’de yaşananlar ve dünyanın her yerinde yaşayan Müslümanlar için yaşanan olumsuzluklar hiç farklı değiller. Aslında hepsi bir kaynaktan ortaya çıkıyorlar ve bir yerden beslenerek İslam düşmanlığı üzerine kurulmuştur. Hangi noktaya giderseniz gidin bugün Mısır’da yaşanan olayları Libya’dan ayırmanız mümkün değil. Yani bu olayların hepsi aynı merkezden planlanıp yapılıp aynı merkezden Müslümanların üzerine salınmıştır. Bugün burada katliamları konuşacağız ama bunun da ötesinde bu olaylar devam ederken bizler ne yapacağız onları konuşacağız” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağcılar’da, ’İslam Coğrafyasında Yaşanan Mezalim’ Adlı Söyleşi Düzenlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN