Gelir İdaresinden Sahtecilik Ve Dolandırıcılık Girişimlerine İlişkin Açıklama

Giriş Tarihi: 9.7.2015 16:28 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), KDV ve vergi iadesi yapılacağı belirtilerek kredi kartı bilgilerinin istendiği sahte e-postalar, belli numaraları aramaya yönlendiren sahte SMS’ler, Maliye İftar Yemeği biletleri ile vergi inceleme dergisi satışı gibi işlemlerin tamamen kredi kartı bilgilerinin çalınmasına yönelik sahtecilik girişimleri olduğunu açıkladı.
Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), yapılan başvuru ve şikayetlerden; mükelleflerimizi ve vatandaşlarımızı aldatmaya yönelik KDV ve vergi iadesi yapılacağı belirtilerek kredi kartı bilgilerinin istendiği sahte e-postalar, belli numaraları aramaya yönlendiren sahte SMS’ler, Maliye İftar Yemeği biletleri ile vergi inceleme dergisi satışı gibi işlemlerin tamamen kredi kartı bilgilerinin çalınmasına yönelik sahtecilik girişimleri olduğunu açıkladı. GİB’in internet sitesinde yer alan açıklamada, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, vergilendirme işlemlerine (vergi iadesi dahil) yönelik olarak hiçbir şekilde mükellefler ile e-posta yoluyla iletişim kurmadığını, kredi kartı bilgilerinin girilmesi durumunda vergi iadesi yapılacağına yönelik sahte e-postalar tamamen kredi kartı bilgilerinin çalınmasına yönelik sahtecilik girişimleri olduğunu belirtti.
Yapılan açıklamada, belli numaraları aramaya yönlendirme yapan sahte SMS’lerin başkanlıkça gönderilmemekte ve kurumla bir ilgisi bulunmadığı vurgulandı. Açıklamanın devamında şu uyarılara yer verildi:
“’Maliye İftar Yemeği’ şeklindeki organizasyonların biletlerini satma girişimleri haksız maddi menfaat temini amaçlı girişimler olup, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Vergi İnceleme Dergisi vb. isimli dergi, gazete gibi yayınların kurumumuzla herhangi bir ilgisi olmayıp, bu türde yayınların satışına yönelik hiçbir faaliyetimiz bulunmamaktadır.
Yukarıda yer alan veya benzeri yöntemler kullanılarak maddi menfaat temin etmeye veya kredi kartı bilgilerini elde etmeye yönelik sahtecilik ve dolandırıcılık girişimlerine karşı mükelleflerimizin ve vatandaşlarımızın dikkatli olmaları, bu tür e-posta, SMS, bilet ve dergi satışlarını dikkate almamaları ve herhangi bir soru, bilgi ve ihbar için 444 0 189 nolu Vergi İletişim Merkezini aramaları gerektiği kamuoyuna saygıyla duyurulur”.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelir İdaresinden Sahtecilik Ve Dolandırıcılık Girişimlerine İlişkin Açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN