Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tercih Yolunda Öğrencilere Gelişim Desteği

Giriş Tarihi: 9.7.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Üniversite öğrencisi adayları 30 Haziran’da açıklanan Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) ardından başlayan tercih maratonunda üniversite tanıtım günlerinin yolunu tuttu.
Gelişim Üniversitesi 6-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan tercih maratonu için adaylara destek oluyor. İyi bir tercihin kazanmanın yüzde 50’sini teşkil ettiğini vurgulayan İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli, “Öğrencilerimizin tercih aşamasını bir bilenle yapması, bir üniversite ile işbirliği yapması ve bu doğrultuda yelpazeyi geniş tutmak suretiyle 30 tercihini doldurması gerekiyor. Bu şekilde hazırlanan bir tercih listesiyle kazanma şansı yüzde 99 olur diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. İstanbul Gelişim Üniversitesi olarak İstanbul içinde ve dışında yaptıkları tanıtım faaliyetleriyle güzel bir öğrenci kitlesine ulaştıklarını dile getiren Abdülkadir Gayretli, “Üniversitenin devlet veya vakıf olması önemli değil. Artık bundan sonra öğrencilerin hangi bölümü istediği önemlidir. İstediği bölümü bitirdikten sonra rahatlıkla her yerde iş bulabilecekler. Artık Türkiye ve dünya da şunu kabullendi ki vakıf üniversiteleri ön planda. Bu düşünce, tüm dünyada geçerli olmaya başladı. Bundan sonraki yıllarda da vakıf üniversitelerinin ilk tercihte olması gerektiği anlaşılacak. Gerek iş bulmakta gerek iş kurmakta ve belli yerlere gelme açısından vakıf üniversiteleri ön plana çıkacak” dedi.
EN POPÜLER MÜHENDİSLİK BÖLÜMLERİ
Tercih yapacak öğrencilerin özellikle mühendislik bölümlerine önem vermeleri gerektiğine vurgu yapan Gayretli, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün Türkiye’de geçerli olan mesleklerden bir tanesi de Mekatronik Bilgisayar Endüstri Mühendislikleri. Bilgisayar Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ile Sağlık Bilimleriyle alakalı bölümler de çok popüler. Bir diğer tavsiyem de öğrencilerimizin kendi işini kurabilecekleri bölümleri tercih etmesi.”
Özellikle öğrencilerin proje yapma yeteneklerinin üzerine gittiklerini ifade eden Gayretli, “Bizler Gelişim Üniversitesi olarak öğrencilerimize proje yapma yetisini kazandırıyoruz. Henüz öğrenciyken yaptıkları projeleri sanayilere satarak para kazanabiliyorlar. Aynı zamanda okulu bitirdikten sonra kendi işini kurmasına da Gelişim Üniversitesi olarak destek oluyoruz. Ayrıca öğrencilerimizi dünyayla ve teknolojiyle entegre olmaları açısından yurt dışına göndererek masraflarını karşılıyoruz. Dünyanın Türklere ihtiyacı var. Türkiye’den giden her insanın kaliteli, başarılı ve idealist insanlar olarak dünyaya bizi tanıtmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.
Tercih yolunda karar aşamasında olan üniversite öğrencisi adaylarından 18 yaşındaki Bahar Tomay Akçay ise, “Gelişim Üniversitesi’ne tercih yapmak için yardım almaya geldim. Buradaki rehberlik hocaları çok yardımcı oldu. Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü düşünüyorum. Okulu, kütüphaneyi, laboratuvarları gezdirdiler. Özellikle mutfağı çok beğendim” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tercih Yolunda Öğrencilere Gelişim Desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN