Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Davutoğlu, Bosna Hersek’e Gitti

Giriş Tarihi: 10.7.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Srebrenista soykırımının 20’inci yılı nedeniyle düzenlenecek anma törenine katılmak üzere Bosna Hersek’e gitti.
Başbakan Davutoğlu, Srebrenitsa Soykırımı Anma Töreni’ne katılmak üzere Bosna Hersek’e gitti. Hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda basın açıklaması yapan Davutoğlu, iki günlük ziyarete ilişkin bilgiler verdi. Davutoğlu, “Bosna Hersek 1990’li yıllarda çok büyük ızdırap yaşadı. Son 10 yılda Bosna Hersek ve Balkanlarda çok büyük acılar yaşandı. Toplumumuzun Bosna Hersek’e bakışı her zaman yakından, derinden olmuştur. AK Parti hükümetleri olarak Bosna Hersek’in yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. Benim Bosna Hersek’e olan yakın ilgimi tanıyanlar bilir. Bu acıyı hep birlikte yaşamış, bazen aldıkları yakınlarının vefat haberleriyle anne ve babalarının nasıl ızdırap yaşadıklarına bizzat şahit olmuşumdur. Bu savaş çocukları bugün büyüdüler. Bosna Hersek’in Balkanların kaderine damga vuracak bir barış toplumu oluşturmak için büyük bir gayret sarf ediyorlar. Bizler savaşın acısını çekmiş bu neslin bir kez daha böyle acı yaşamaması için yapılması gereken ne varsa hep yapmaya gayret ettik. Srebrenista bu açıdan Sadece Bosna Hersek’in, Balkanların, Türkiye’nin tarihi bağlarının bir simgesi değil insanlığın vicdan sembolüdür de. Bundan 20 yıl önce Srebrenista’da 8 bini aşkın kardeşimiz BM’nin gözlerinin önünde katledildi. Bu vicdan muhasebesini gerekli kılıyor. Bu kardeşlerimizin cenazeleri zamanla ortaya çıkarıldı. Şimdiye kadar defnedilen kurbanların sayısı 6 bin 241’e ulaştı. Bu ziyaretimizde 136’sı daha ebedi istirahate uğurlanacak ve bu sayı 6 bin 377’ye ulaşacak. Uluslararası mahkemelerin aldığı kararlar bu soykırım tescil edildi” dedi.
Türkiye - Bosna Hersek ilişkilerinin her zaman üst düzeyde olduğunu kaydeden Davutoğlu, “Ben Dışişleri Bakanıyken Bosna’ya yaptığım ziyaret 12. Balkanlar’da hep barışı temin ettik. Dini barışın sağlanmasını zaruret olarak gördük. Bosna Hersek ile ikili görüşmeler gerçekleştireceğiz. Ziyaretimizin bu günkü kısmında daha çok ikili görüşmelere yer ayıracağız. Akşam bir iftar da devlet temsilcileriyle bir araya geleceğiz. Yarın Srebrenista’nın yıl dönümü nedeniyle orada olacağız. İngiltere’yle birlikte geliştirmiş olduğumuz Srebrenista ekonomisini güçlendirme projesinin başlatılma törenine katılacağız. Ziraat Bankası Bosna Hersek’in Srebrenista şubesini açacağız. Srebrenista’da varlığımızı güçlendireceğiz. Özellikle soykırım esnasında Doğu Bosna’dan koparılan halkın geri dönmesi için yaptığımız yardımlar vardı 100 milyon Euro’luk bir paket halinde. Bu yardımlarımızı da elimizden geldiği kadar sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Davutoğlu, açıklamalarının ardından beraberinde Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ile birlikte Bosna Hersek’e hareket etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu, Bosna Hersek’e Gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN