İş Alanı Geniş Olan Bölümler Öne Çıkıyor

Giriş Tarihi: 10.7.2015 13:08 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Tercih telaşı yaşayan üniversite adaylarına tavsiyelerde bulunan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, mimarlık, psikoloji, İslami ilimler ve hukuk gibi iş alanı geniş olan bölümlerin öne çıktığını söyledi.
Üniversiteye giriş maratonun en önemli aşamalarından biri olan tercih dönemindeki adaylar, sınav stresini atlatamadan bölüm seçme telaşı yaşıyor. Adaylara, bölüm seçimi konusunda tavsiyelerde bulunan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, genellikle iş alanı geniş olan bölümlerin öne çıktığını söyledi. 16 Temmuz’a kadar uzatılan tercih dönemi süresince çağrı merkezi ve çeşitli yerleşkelerdeki profesyonel rehberlik ekibi ile öğrencilere tercih danışmanlığı hizmeti verdiklerini belirten Duman, “Üniversite tanıtım günlerine gelen adaylar çok bilinçli, veliler ise çok ilgili. Özellikle mimarlık, psikoloji, İslami ilimler ve hukuk en çok rağbet gören bölümlerin arasında yer alıyor” diye konuştu.
“EĞİTİM SATAN BİR KURUM DEĞİLİZ”
Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin kar amacı güden bir kurum olmadığını söyleyen Musa Duman, adaylara sağladıkları burs olanakları hakkında bilgi verdi. Diğer üniversitelerden daha uygun bir fiyatlandırma yaptıklarını belirten Musa Duman, “Kar amacı güden ve eğitim satan bir kurum değiliz. Öğrencilerimizi büyük ölçüde burslu kabul ediyoruz. İlk 3 tercih sıralamasında üniversitemize yer veren öğrencilerimize yüzde 15, 20 ve 25 oranlarında burs veriyoruz. Yüzde 25, 50 ve 100 burs dilimlerimiz ise diğer üniversitelere göre bir hayli yüksek. Hukuk fakültesine gelecek öğrencilerimizin ilk 15’ine, Mimarlık bölümüne gelecek öğrencilerimizin ilk 10’una burs imkânımız var. Ayrıca İlk 3 bin, 3 bin 6 bin, 6 bin 10 bininci olup bizi tercih eden öğrencilere 4 yıl, yılda sekiz ay olmak üzere, belirlenen oranlarda burs veriyoruz. Öğrencilerimiz yüzde 60 ila 70 arasında bir burs oranıyla eğitim alıyorlar. Diğer üniversitelere göre daha uygun oranlarda ücretlendirme yapıyoruz” diye konuştu.
HEDEF NİCELİK DEĞİL NİTELİK
Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün misyonu çerçevesinde bölümler açtıklarını belirten Musa Duman, “Bizim bütün alanlarda bölüm açmak gibi bir hedefimiz yok. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün misyonu çerçevesinde mimarlık, iç mimarlık, inşaat mühendisliği, İslami ilimler, güzel sanatlar, edebiyat ve tarih gibi bölümlere sahibiz. Şu an yüksek lisans ve ön lisansla beraber toplam 40’a yakın programımız var. Hedefimiz, her bölümü açmak değil, açtığımız bölümlerde iddialı olmak” dedi.
“DAHA KOLAY İŞ BULMAK İÇİN…”
Ciddi, disiplinli ve bilinçli eğitim modellerine sahip üniversitelerden mezun olan öğrencilerin daha kolay iş bulduğunu söyleyen Musa Duman, “Daha ciddi ve disiplinli eğitim veren okulların tercih edilmesini öneriyorum. Üniversitelerin hangi şehirde oldukları da önemli ama daha önemlisi bünyelerinde bulundurdukları öğretim üyeleri ve eğitim modelleridir. Çünkü diplomanın içini dolduracak ve öğrenciyi geliştirecek olan hocalar ve müfredat uygulamalarıdır. Bu bilinçle ve eğitim düzeyiyle ilerleyen üniversitemizin mezunları iş bulma konusunda diğerlerine göre bir adım önde başlıyorlar” dedi.
Öğrencilerin yabancı dil yetkinliklerini geliştirdiklerini de belirten Musa Duman, “Üniversite olarak dil öğrenimi konusunda çok hassasız. İslami İlimler öğrencilerini anadili Arapça olan ülkelere, mühendislik ve eğitim dili yüzde 30 İngilizce olan programlarımızdaki öğrencilerimizi de İngiltere’ye gönderiyoruz. Ayrıca çift anadal imkânımız olabildiği kadar geniş biçimde uygulanıyor. Böylelikle öğrencilerimiz, kendi alanlarının dışında başka işleri de yapabilecek olmanın özgüveniyle mezun oluyorlar” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş Alanı Geniş Olan Bölümler Öne Çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN