Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Demircan, Halıcıoğlu Sakinleriyle İftarda Buluştu

Giriş Tarihi: 14.7.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Beyoğlu Belediyesi’nin Halıcıoğlu’nda düzenlediği sokak iftarında vatandaşlarla buluşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Hayalim: gelecek ve sonraki seneler için Beyoğlu’nun her bir sokağında tatlı telaşların başlamasıdır” dedi.
Ramazan ayı boyunca ilçedeki bütün sokaklara ‘Birlik Sofraları’ açan ve ihtiyaç sahibi yaşlı ailelere sıcak yemek veren Beyoğlu Belediyesi, Halıcıoğlu Mahallesi Çıksalın Meydanı’nda ‘Birlik Sofrası’ kurdu. Binlerce mahallelinin bir araya geldiği iftar sofrasına; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Harun Muş, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri katıldı.
İlahi dinletisinin yer aldığı alanda Başkan Demircan, iftar öncesi masaları dolaşarak mahallelilerle sohbet edip, fotoğraf çektirdi.
İftar öncesi kürsüde konuşma gerçekleştiren Başkan Demircan, sofraların kurulmaya devam ettiği günün Kadir Gecesi olduğunu hatırlatarak tarihi akşamda iftar sofrasına bakınca mahallenin bambaşka bir atmosfere büründüğünü söyledi.
“BİR NUMARALI VAZİFEMİZ KARDEŞLİĞİ GELİŞTİRMEKTİR”
“İftar sofrasının ruhu, bereketi, güzelliği işte kardeşlik sofralarıdır,” diyen Başkan Ahmet MisbahDemircan, “Belediye olarak, belediye başkanının birinci vazifesi vatandaşlar arasında kardeşlik hukukunu geliştirmedir. Eğer bir mahallede vatandaşlar toplanabiliyor, dertleşebiliyorlarsa onların önünde sorun kalmaz. Her şey birliktedir. Bu yüzden Ramazan, bizim için bulunmaz bir milattır. Bunu fırsata çevirmek lazım” dedi.
"KEŞKE BİZİM DÖNEMİMİZDE DE SOKAKLARDA İFTAR OLSAYDI"
Herkesin evinde yiyecek bir tas çorbasının olduğu halde birlik ve beraberliğin yaşandığı bu mahallelerde iftar açmanın bambaşka olduğunu söyleyen Demircan: “Bu sofralarda en çok hoşuma giden yavrularımızdı. Çünkü her şey küçükken daha kalıcı oluyor. Benim çocukluğumda Kadımehmet’te bayram sabahını fayton arabasıyla özdeşleştirmiştim ve öyle hatırlıyorum. Bayram sabahı fayton gelir ona binerdik. Şimdi çocuklarımız sokak iftarlarıyla hatırlayacak. Keşke bizim dönemimizde de sokaklarda iftarlar olsaydı. Çocuklarımız şimdi hayatı boyunca Ramazan demek; birlik beraberlik, paylaşmak demek olacak” diye konuştu.
“ HAYALİM BEYOĞLU’NUN HER BİR SOKAĞINDA TATLI TELAŞLARIN BAŞLAMASI”
Demircan konuşmasının sonunda, “İnşallah gelecek sene ve daha sonraki seneler Beyoğlu’nda Ramazan günleri başladığında sokaklarda tatlı telaşlar başlasın her biri bir sokakta koordine olsun da iftar sofraları açılsın. Bu dostluğun, kardeşliğin, paylaşmanın işaretidir. Hayalimiz bu. Bunu yapacak insanlarımız var” şeklinde konuştu.
Vatandaşlar daha sonra ezanın okunmasıyla dualarla orucunu açtı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Demircan, Halıcıoğlu Sakinleriyle İftarda Buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN