Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İSO Başkanı Bahçıvan: “Küçük Şirketlerimiz, 2014’te Kıt Finansman Kaynaklarını İyi Kullandı”

Giriş Tarihi: 14.7.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 14.7.2015 10:59
Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırması hakkında bir değerlendirme yaptı.
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırması hakkında bir değerlendirme yaptı. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasıyla nispeten daha KOBİ nitelikli kuruluşların performansını mercek altına almaya çalıştıklarını belirten Bahçıvan, “Bu araştırma, öncelikle bize İkinci 500’de yer alan firmalarımızın, sanayimizin ihtiyaç duyduğu atılım için büyük bir potansiyeli taşıdığını göstermektedir. Dolayısıyla yönlendirilmeleri ve desteklenmeleri halinde Türkiye ekonomisi için çok daha yüksek ve kaliteli katkı yaratacaklarını söyleyebiliriz” dedi.
İSO Başkanı Bahçıvan, “Araştırmanın 2014 verilerine baktığımızda ilk göze çarpan sonuçlardan biri esas faaliyet karlarında istikrarlı artışın sürmekte olduğudur. 2013 yılında önceki yıla göre üretimden satışlarını yüzde 11,3 artıran İkinci 500, geçen yıl da bu alanda yüzde 12,9’luk bir artışla enflasyonun üstünde bir performans sergilemiştir. İkinci 500’ün 2014 yılı karlılık verileri ve finansal giderlerinde de olumlu bir tablo ile karşı karşıyayız. Bir önceki yıl finansal giderleri yüzde 73 artan İkinci 500 Büyük şirketin, 2014 yılında bu kayıplarını önemli ölçüde telafi ettikleri anlaşılıyor. Şirketlerin finansman giderlerini yüzde 5 azaltmış olması bu anlamda sevindirici. Bu durum, finansal dalgalanmaların yüksek seyrettiği bir yılda, şirketlerin finansman yönetiminde geçmiş yıllara göre daha yaratıcı ve verimli bir yol izleyebildiklerini ortaya koyuyor. Aynı dönemde faiz, amortisman ve vergi öncesi karın (EBITDA) net satışlara oranla yüzde 9,4’ten yüzde 10,9’a yükselmesi de firmalarımızın operasyonel karlılığının olumlu yönde geliştiğini teyit ediyor” ifadelerini kullandı.
İSO Başkanı Bahçıvan değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi: “İkinci 500’ün borçlanma hızının 2014’te yavaşladığını görüyoruz. Bu veri, kaynak kıt olunca, şirketlerin işletme sermayesini daha iyi kullanmaya başladıklarını göstermesi açısından sevindirici.
Şirketlerin özellikle mali borçlarda kısa vadeli borçlarının azalmaya başladığını, uzun vadeli kaynak bulma imkanlarının artmış olduğunu görmekteyiz. Borç yönetimi ve sürdürülebilirliği açısından bu da İkinci 500’ün bu yıl dikkat çeken iyileşmelerinden biri olarak gösterilebilir. Ne var ki, dünya ortalaması yüzde 70 civarında olan borç / öz kaynak oranının, 2014’te bir önceki yıla göre azalmasına rağmen halen yüzde 150’lerin üzerinde olmasını da görmezden gelemeyiz. Bu durum, İkinci 500’deki şirketlerimizin finansman yönünden kırılganlığının, birinci 500’e göre çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. Birinci 500’de bu oran yüzde 132’lerdeydi”.
Türkiye sanayi sektörünün yüksek katma değer ve ileri teknoloji temelinde bir dönüşüm geçirmesi, ekonomik büyümenin sağlıklı ve sürdürülebilir bir patikaya oturması açısından vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu belirten Bahçıvan, bu bağlamda Ar-Ge harcamalarının üretimden satışlara oranla geçen seneye göre hafif bir artış göstermesine rağmen halen yüzde 0,31 gibi düşük seviyelerde kalması, bu alanda henüz yeterli yol alamadığımızı ortaya koymakta olduğunu açıkladı. Diğer yandan 2014’te yüksek teknoloji yoğunluklu sektörlerin İkinci 500 katma değeri içerisindeki payı yüzde 4,6’dan yüzde 4,3’e gerilemiş olmasına rağmen ilk 500’e göre daha yüksek olduğunu bildiren İSO Başkanı, “Bu bağlamda KOBİ’lerin potansiyeline ve teknoloji faaliyetlerine verilecek desteğin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Geçen yıl gerek içeride ve gerekse dışarıda yaşanan durgunluk ve yüksek rekabet koşullarına karşın İkinci 500’de yer alan şirketlerimizin istihdam yaratma noktasındaki çabalarının sürmekte olduğuna tanık oluyoruz. Geçen yıl yaşanan tüm olumsuzluklara karşın İkinci 500 Büyük Sanayi şirketlerimizin istihdamını yüzde 1 oranında artırmayı başarmıştır” dedi.
İSO Başkanı Bahçıvan, Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu verilerini paylaşarak, Türkiye’nin sanayileşme fotoğrafını daha net bir şekilde ortaya koyduğu bu araştırmanın, sanayileşme sürecine verimli bir katkı olarak değerlendirilmesini gerektiğini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İSO Başkanı Bahçıvan: “Küçük Şirketlerimiz, 2014’te Kıt Finansman Kaynaklarını İyi Kullandı”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN