Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lokman Durak: ‘’Aym’nin Zamanlaması Yanlış’’

Giriş Tarihi: 14.7.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Anayasa Mahkemesi (AYM), binlerce öğretmeni ve öğretim kurumunu yakından ilgilendiren dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı oyçokluğu ile iptal etti. Konuyla ilgili konuşan Lokman Durak, ‘’ Verilen kararın zamanlamasının yanlış olduğunu düşünüyorum’’ dedi.
Dershanelerin kapatılmasını öngören yasanın Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından oy çokluğu ile iptal edilmesi ile ilgili konuşan Uğur Eğitim Kurumları Genel Müdürü Lokman Durak, ‘’Verilen kararın zamanlamasının yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu karar ya 4 ay önce, ya da 4 ay sonra açıklanmalıydı. Eğer gerekçeli karar da geç açıklanırsa bu sene dershanecilik faaliyeti yapılamayabilir’’ dedi. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararın gerekçesi, kapsamı ve yürürlülük halinin önem taşıdığına değinen Durak, ‘’Ancak gerekçeli karar henüz resmi gazetede yayınlanmadan yorum yapmak için erken. Her ne karar verilirse verilsin Uğur Eğitim Kurumları her zaman hukuka saygılı olmayı ilke edilmiş ve hukuk devletinin kurallarını benimsemiş bir kurumdur. Bugün de verilen mahkeme kararına uygun hareket edecektir’’ diye konuştu.
‘’BİRÇOK KURUM DÖNÜŞÜM İÇİN BAŞVURU YAPTI’’
Anayasa Mahkemesi’nin dershane kararını, dershanelerin belli bir bölümü özel okula dönüştükten sonra aldığını belirten Durak, ‘’ 2 bin 200 civarında kurum dönüşüm için başvurdu. 400 civarında kurum kendiliğinden kapandı. 780 tanesi ise dershaneden okula dönüştü. Milli Eğitim Bakanlığı muhtemelen dershanelerle ilgili yeniden düzenleme yapacaktır. Çünkü iptal edilmiş bir kanun var’’ dedi.
‘’UYGUN KOŞULLAR OLUŞTUĞU TAKTİRDE DERSHANECİLİĞE DE DEVAM EDECEĞİZ’’
Uğur Okulları’nın, okula dönüşüm kararını dershanelerin kapatılması kararından önce aldığını ifade eden Lokman Durak, kurumun ilk okulunu 2 yıl önce açtığını söyledi ve Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlarının vizyonu ile kurulan Uğur Okulları’nın, akademik eğitim modeliyle eğitime yeni bir yaklaşım sunacağına değindi.
VELİLER ANİ KARAR VERMEMELİ
Velilerin, bu süreçte ani karar vermemeleri gerektiğini vurgulayan Durak, “Henüz yargı kararı ve gerekçesi ortaya çıkmadığından velilerimizin sakin olmaları ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın konu ile ilgili açıklamalarını beklemeleri gerekmektedir. Bu süreçte veli ve öğrencilerimizin maddi ve manevi hakları kurumumuzun güvencesindedir’’ diye konuştu. ‘’ Uğur Eğitim Kurumları olarak her koşulda velilerimizin yanındayız, velilerimizi ve öğrencilerimizi mağdur etmeyeceğiz’’ diyen Durak, hükümetin ve MEB’in hem velileri hem de kurumları bu süreçte mağdur etmeyecek tedbirleri ivedilikle alacaklarına olan inançlarının tam olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lokman Durak: ‘’Aym’nin Zamanlaması Yanlış’’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN