Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Op.dr. Mehmet Reis: "Güneş Varise Neden Olmaz"

Giriş Tarihi: 15.7.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Op. Dr. Mehmet Reis, güneşin varis sorununa neden olmayacağını söyledi.
Op. Dr. Mehmet Reis, kadınlarda daha fazla ortaya çıkan ve estetik dışı görüntüsüyle pek çok kişinin sorun yaşamasına neden olan varisleri güneşin nasıl etkilediği hakkında konuştu.
Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen ve bir toplardamar hastalığı olarak estetik dışı görüntüsüyle pek çok kişinin sorun yaşamasına neden olan varisler hakkında bilgi veren Estetik International Sağlık Grubu doktorlarından Op. Dr. Mehmet Reis, “Güneş, varise ya da örümcek ağı görüntüsü dediğimiz belirgin kılcal damar sorununa neden olmaz. Ancak, varisli bacaklarda güneş banyosu sırasında yükselen ısıyla birlikte, damarların büyümesine ve çok daha belirgin hale gelmesine sebep olur’’ diye konuştu. "Cilde yakınlaşan damarların içi aşırı kanla dolar ve bu hastalıklı damarlardaki kan akışı artışı, varislerin çok daha büyük gözükmesini sağlar” diyen Reis, sadece güneşin değil aynı zamanda sıcak banyoların, uzun süren hamam seanslarının da aynı etkiyi yapabileceğinin altını çizdi.
YAZ AYLARINDA VARİS NEDENİYLE ÇEŞİTLİ SORUNLAR YAŞANABİLİR
Yaz aylarında pek çok kişinin varis yüzünden estetik sorunlara ek olarak kaşıntı, bacak ağrısı, bacak yorgunluğu, şişme ve ağırlık, cilt renk değişimi gibi problemlere maruz kaldığına dikkat çeken Op. Dr. Mehmet Reis, “Varis zamanla zayıflamış damar duvarları sebebiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Cilt yüzeyine yakın şekilde görülen, bükülmüş ip gibi dokusuyla, hem estetik hem de sağlık şikayetleri şeklinde insanların hayatını etkiliyor. Yaz mevsimini yaşadığımız ve havaların aşırı sıcak gittiği şu günlerde, varisi olan vatandaşlarımızın daha dikkatli olması gerekiyor” diye konuştu.
VARİSTEN KURTULMAK MÜMKÜN
Varis probleminden kurtulmanın mümkün olduğunu söyleyen Reis, sözlerini şöyle sürdürdü: “Varis tedavisinin bir an evvel yapılması, bu damar hastalığının kontrol altına alınması açısından çok önemlidir. Estetik International kliniklerinde, farklı varis tedavileriyle, kişiye özel çözümlerle, kişilerin özellikle estetik kaygılarından kurtulmalarını amaçlıyoruz” dedi.
Varis sorunu yaşayanlara yaz mevsiminde uygulayabilecekleri bazı tavsiyelerde bulunan Reis, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Isı kaynaklarından kaçınmak, damarların genişlemesinin önüne geçmek, alınabilecek en doğru tedbirlerdendir. Varisler için bacakları aşağı sallandırmak yerine, kalp seviyesinden yukarı bir konumda dinlendirmek, daha hareketli bir yaşama geçiş yapmak, sigarayı bırakmak ve mutlaka varis tedavisine başlamak gerekiyor.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Op.dr. Mehmet Reis: "Güneş Varise Neden Olmaz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN