Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nden Topkapı Sarayı Gezisi

Giriş Tarihi: 15.7.2015 09:28 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nden Topkapı Sarayı Gezisi
Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri, yaz etkinlikleri kapsamında Topkapı Sarayı’na gezi düzenledi.
Tarihi yaşayarak öğrenmek amacıyla Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri Topkapı Sarayı’na düzenlenen geziye yoğun ilgi gösterildi. 49 üye ve rehber öğretmenler eşliğinde gerçekleşen gezide bilgi evi öğrencileri, Topkapı Sarayı’nda keşfedilmedik yer bırakmadı. Osmanlı İmparatorluğu’nun, 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca devletin idare merkezi olarak kullanılan Topkapı Sarayı’nı gezen öğrenciler, daha önce sadece kitaplardan gördükleri birçok eser ve bilgiyi yerinde inceleme fırsatını elde etti.
Saltanat arabaları, mezar taşları, padişah elbiseleri ve tahtlarının bulunduğu yerleri gezen çocuklar, Yavuz Sultan Selim’in mührü, zümrütlü sorguçları, tören mataraları, ok ve yay keseleri, Kanuni Sultan Süleyman’ın kılıcı, cam kandiller, Şah İsmail’in kemeri; padişahların kullandıkları sürahi, tas ve maşrapaları; hükümdar ve zenci figürinleri, mücevher gülabdanları; zümrüt ve elmaslı yüzükler ve kutsal emanetler bölümünü ziyaret etti.
Tarihin canlı kalıntılarını yakından görmenin heyecanını yaşayan üyeler, tarihi mirasa sahip çıkma noktasında değerler eğitimini aldıktan sonra gezilerini tamamladılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nden Topkapı Sarayı Gezisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN