Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyoğlu’nda Bıçaklanan Hamile Kadın Davasında Karar Açıklandı

Giriş Tarihi: 16.7.2015 09:48 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
Taksim’de hamile olduğunu iddia eden eski sevgilisini karnından bıçaklayan sanık 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında tutuklu sanık Hamza T. avukatıyla birlikte hazır bulundu. Şikayetçi Zeynep Y.’yi ise avukatı temsil etti. Duruşmanın başlamasının ardından son sözü sorulan sanık Hamza T., “Böyle bir olayın içinde olduğum için pişmanım, takdir yüce mahkemenindir” dedi. Sanığın avukatı ise müvekkilinin beraatine, mahkeme aksi kanaatte ise lehe olan kanun hükümlerinin uygulanmasını istedi.
7 YIL 6 AY CEZA ALDI
Kararını açıklayan mahkeme, sanık Hamza T.’yi “Kasten adam öldürmeye teşebbüs” suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. Eylemin teşebbüs aşamasında kalmasını dikkate alan mahkeme cezayı önce 9 yıla, duruşmalardaki iyi halini de göz önüne alarak 7 yıl 6 aya indirerek oy çokluğuyla tutukluluk halinin devamına karar verdi.
ÜYE HAKİM KARARA ŞERH KOYDU
Üye hakim, sanığın “adam öldürmeye teşebbüs” suçundan değil “yaralama suçundan ceza alması gerektiğini belirterek karara muhalefet şerhi koydu. Üye hakim sanığın tutukluluk halinin devamı yönündeki karara ise katıldığını belirtti.
SAVCI KADININ KENDİSİNİ BİLEREK BIÇAKLATTIĞINA DEĞİNDİ
Bir önceki celse mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, sanık Hamza T. ile Zeynep Y.’nin resmi evlilik dışı birlikte yaşadıklarını, daha sonra Zeynep Y.’nin eski eşinin yanına döndüğünü belirtti. Zeynep Y.’nin bir süre sonra Hamza T. ile tekrar bir araya geldiği ancak Zeynep Y.’nin eski eşinden hamile kaldığını sanığa söylediği kaydetti. Mütalaada Zeynep Y.’nin sanığa kendisiyle evlenebilmesi için bebeği düşürmek istediğini ve bunun için sanığın kendisini bıçakla yaralamasını talep ettiği belirtildi. Mütalaada Sanıkla ile şikayetçi arasında bir görüşme yapılarak, sanığın uzlaşmaya bağlı olarak, Zeynep Y.’yi "batına nafiz olacak şekilde bıçakla bir kez vurarak, basit tıbbi tedaviyle giderilemeyecek şekilde yaraladığı" ifadelerine yer verildi.
DIŞ GEBELİK GEÇİRDİĞİ ORTAYA ÇIKTI
Olaya ilişkin başlatılan soruşturmada, Zeynep Y.’nin gebelik durumuna ilişkin Adli Tıp Kurumu’ndan alınan ilk raporda gebelik bulunmadığı, 10 gün sonra yapılan muayenede Zeynep Y.’de dış gebelik tespit edildiği ifade edilmişti. İddianamede Hamza T.’nin kıskançlık duygusu ile yakın mesafeden öldürücü mahiyette olan kesici, delici aletle öldürmeye teşebbüs ettiği belirtilerek, "Kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmişti.
4 Olay geçtiğimiz Şubat ayında Beyoğlu Sururi Mehmet Efendi Mahallesi, Tennure Sokak’ta meydana gelmişti. 6 haftalık hamile olduğu öne sürülen Zeynep Y. sokak üzerinde kanlar içinde bulunmuş, sigara isteyen 20 yaşlarındaki gencin “Sigaram yok” cevabını alınca kendisini bıçakladığını iddia etmişti. Ancak olayın ardından polisin yaptığı araştırmada Zeynep.Y.’nin 7 ay önce boşandığı eşinden hamile kaldığı, karnındaki bebekten kurtulmak için de kendisini sevgilisine bıçaklattığı öne sürülmüştü. Olayın ardından Hamza T. “kasten adam öldürmeye teşebbüs” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyoğlu’nda Bıçaklanan Hamile Kadın Davasında Karar Açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN