Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaz Mevsiminde Cildinizi Korumak İçin Kaçınılması Gerekenler

Giriş Tarihi: 16.7.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
Cildin özellikle yaz mevsiminde daha fazla yıprandığını söyleyen Op. Dr. Selçuk Aytaç, oluşabilecek sorunların önüne geçilebilmesi için önerilerde bulundu.
Yaz mevsiminde yıpranma olasılığı daha fazla olan cildi korumak için tavsiyelerde bulunan Estetik International Sağlık Grubu doktoru Op. Dr. Selçuk Aytaç sabah 10 ile öğleden sonra 16 arasında korumasız bir şekilde yapılan güneş banyosunun, zararlı olduğunu söyledi. ‘’Ülkemiz Nisan ayından Ekim ayına kadar güneşi yaşayabilen şanslı ülkelerden bir tanesi. Bağışıklık sistemi ve kemik sağlığına etkisi olan D vitamini gibi son derece mühim bir vitaminden bu şekilde faydalanabiliyoruz. Ortalama 15-20 dakika sabah saatlerinde alınan güneş, bedenin günlük D vitamini ihtiyacını karşılar. Fakat mutlaka cildi korumak gerekiyor’’ diyen Aytaç, güneşin zararlı ışınlarının cildin yıkıma uğramasına ve erken yaşlanma sürecinin tetiklenmesine neden olduğuna dikkat çekti.
"YÜZ BÖLGESİ GÜNEŞ IŞIĞINDAN KORUNMALI"
Güneş ışığına kontrolsüz bir şekilde maruz kalan cildin kısa ve uzun vadede pek çok sorun yaşadığına değinen Op. Dr. Selçuk Aytaç, ‘’Öğle saatlerinde yapılan güneş banyosu, cildin tepki göstererek kızarmasına, yanmasına, nemini yitirmesine ve özellikle cilt alt yapısında tahribata sebep olur, bu da erken yaşlanma belirtilerinin görülmesiyle sonuçlanır’’ dedi. Sadece yüz için üretilmiş SPF güneş kremlerinin bu yıkımın önüne geçebileceğini belirten Aytaç, en doğru yolun yüz bölgesini güneş ışığına maruz bırakmamak olduğunun altını çizdi ve bu şekilde güneş lekelerinden de korunabileceğini ifade etti.
"CİLT LEKELERİ BİR UYARIDIR"
“Özellikle son baharda kliniklerimize güneş lekeleri için başvuran hastalarımızın ve ayrıca cildinin yaz mevsimi sonrasında form kaybettiğini söyleyen hastalarımızın ortak hatası, güneşten ciltlerini korumamaları oluyor. Cildin toparlanması ve lekeler için uygulamalar yapıyoruz ama önemli olan sorunlar ortaya çıkmadan önlem almaktır’’ diyen Aytaç cilt lekelerinin bir uyarı olduğunu ve ileri seviyelere ulaşan sorunların cilt kanserini tetikleyebileceğini belirtti. Yaz mevsimi boyunca cildi içten ve dıştan koruyup beslemek gerektiğine dikkat çeken Aytaç, ‘’Şemsiyeler, pamuklu ince giysiler, yüksek koruma faktörlü kremler, geniş şapkalar ve doğru zamanlarda alınan güneş banyosu, cildinizin sağlığını korumaya yardımcı olacaktır. Bol su içmek ve cildi nemlendirmek de son derece faydalıdır” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaz Mevsiminde Cildinizi Korumak İçin Kaçınılması Gerekenler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN