Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üsküdar’da Boş Arsalar Çiçek Bahçesine Dönüştü

Giriş Tarihi: 17.7.2015 13:18 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
Üsküdar’da sahiplerinin ve sorumluların ilgilenmediği boş arsalar, belediyenin çalışmalarıyla birer çiçek bahçesine dönüştü.
Üsküdar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, ilçe sınırları içerisinde tespiti yapılan sahipli ve sahipsiz arsalara yönelik olarak ‘Üsküdar Kır Bahçesi’ temalı çalışma başlattı.
HURDA VE ÇÖP YERİNE KIR ÇİÇEKLERİ
Şehir merkezlerindeki boş arazilerin, inşaat atığı, hurda eşya ve çöp bırakma yeri olarak kullanılması bu durumun çevre sağlığını tehdit etmesiyle birlikte diğer yandan da çirkin görüntüler oluşturması Üsküdar Belediyesi’ni harekete geçirdi. Temizlik ekipleri, şehir merkezi, mahalleler, cadde ve sokaklarda belirlenen irili ufaklı yaklaşık 950 sahipsiz arsaya yönelik olarak çalışma başlattı.
ARSALAR 4 AYDA TEMİZLENDİ
Tespiti yapılan bakımsız durumdaki arsalardaki moloz, çöp, çalı, çırpı ve hurda eşya gibi atıkların temizlenmesi 4 ay boyunca devam etti. Yıllarca atıl durumda kalmış arazilerin kirlilikten arındırılması sonrası çiçek dikimine elverişli hale gelmesi için traktörlerle yapılan sürümü 2 ayda tamamlandı.
ÇİÇEKLER FRANSA’DAN GETİRİLDİ
Temizlenen arsaların kullanıma uygun duruma gelmesi sonrası, özel olarak tasarlanarak Fransa’dan getirtilen 22 farklı kır çiçeğinin dikimi gerçekleştirildi. İlgisizlik ve bakımsızlıktan çöplük alanı olan ve çevrede yaşayan vatandaşlar tarafından kullanılması mümkün olmayan yaklaşık 351 arsada yapılan çalışmalar sonrası rengarenk kır çiçekleri açtı. Yapılan uygulamayla birlikte arsalar kirlilikten kurtarılırken, çevrede yaşayanlar için göze güzel görünen alanlar oluşturuldu. Aynı zamanda o yerlerde oynayan çocukların sağlığı için de ciddi riskler barındıran olumsuz şartlar ortadan kaldırılmış oldu.
“VİCDANLARINA DOKUNMAK İSTEDİK”
Temizlik İşleri Müdürü Salih Uzun, “Üsküdar kır bahçesi projesiyle birlikte hem Üsküdar’ı daha bir güzelleştirmeyi hem de daha sağlıklı alanlar oluşturmayı hedeflediklerini belirterek, “İlçemiz sınırları içerisindeki arsalara dökülen molozu, çöpü ortadan kaldırarak bir nebze olsun vatandaşlarımızı bilinçlendirmeyi arzu ettik. Bu çalışmaları yaparken kirlilikten arındırdığımız arsaları yeniden eski haline dönmemesi için çiçek ekimi yaptık. Bu uygulamayla birlikte insanımızın vicdanlarına dokunmak istedik” diye konuştu.
Ziraat Mühendisi, motorize ekibi, bölge kontrol amirleri ve sahada görev yapan doğa dostu süpürge personeli eşliğinde çalışmalarına devam ettiklerini dile getiren Salih Uzun, “Çer çöp ve zararlı otların yerini ektiğimiz kır çiçekleri aldı. Üsküdarlılar daha güzel bir çevreye kavuştu. Görev alanımızda olmamasına rağmen başlattığımız bu çalışmaları Üsküdar’ı kır bahçesine çevirmek için sürdüreceğiz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üsküdar’da Boş Arsalar Çiçek Bahçesine Dönüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN