Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin Devlet Sanatçısı Xu Hongfei Heykellerini Ortaköy’de Sergiledi

Giriş Tarihi: 23.7.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 23.7.2015 17:05
Dünyaca ünlü Çin Devlet Sanatçısı Xu Hongfei, kendine özgü bakış açısıyla şekillendirdiği eserlerinden oluşan “Şişman ve Mutlu” isimli sergisini lu sanatseverlerle buluşturdu.
Çin Devlet Sanatçısı Xu Hongfei dünyanın önemli şehirlerinde sergilediği “Şişman ve Mutlu” isimli gezici sergisini Ortaköy’de vatandaşlarla buluşturdu. Ortaköy Meydanı’nda gerçekleşen sergi açılışına Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Kültür ve Turizm Eski Bakanı Ertuğrul Günay ve Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Zhang Qingyang ile çok sayıda vatandaş katıldı. Protokol konuşmalarının ardından sergi açılışı gerçekleştirildi.
“SERGİNİN GÜZEL ŞEYLERE VESİLE OLMASINI DİLİYORUM"
Sergiye ev sahipliği yapan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, ”Hiç şüphesiz sanat, hayatımızda önemli dokunuşlar yapan önemli bir değer. Sanatın ve kültürün kalbide Beşiktaş’ta atıyor. Beşiktaş’ın insan yapısı sanat ve kültüre çok daha fazla önem vermemiz gerektiğini gösteriyor. Çin’in Türkiye ile ilişkileri bizim için çok önemli olduğu gibi inanıyorum ki Çin içinde Türkiye çok önemli. Çin de sanatın önem lazanması insanlığa dair önemli katkılar sunacaktır. Bizim açımızdan Çin’in ekonomik değerleri kadar şuanda da yaşanan olumsuzluklara kaynak olan soydaşlarımız da var. Bütün bunlara rağmen bu serginin barışa ve güzel şeylere vesile olmasını da diliyorum” diye konuştu.
"TÜRK HALKI ÇİNLİLERE DOSTÇA YAKLAŞIYOR"
Bir yıldır Türkiye’de bulunduğunu belirten ve Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Zhang Qingyang, “Geldiğimden bu yana gördüğüm Türk halkının Çin halkına arkadaşlık ve dostluğu oldu. Oruçlarını tutuyor Müslüman kardeşlerimiz. Türkiye’deki müslüman kardeşlerimiz gibi Çin’de bulunan Müslüman kardeşlerimiz de bayramlarını kutladı. Ben tüm dünyadaki kardeşlerimizin Ramazan Bayramı’nı kutluyorum” şeklinde konuştu.
Çalışmalarından dolayı Xu Hongfei ‘yi tebrik eden Kültür ve Turizm Eski Bakanı Ertuğrul Günay, sanatçının heykellerine esprili bir yaklaşımda bulundu. Günay, “Sanatçı bir yandan eski Ege medeniyetinden bu yana gelen estetik anlayışına kafa tutuyor. Bu anlamda özellikle diyet uzmanlarıyla çok önemli tartışmalara sebep olacağını tahmin ediyorum. Bildiğiniz gibi Çin 1,5 milyara yaklaşan nüfusu ile dünyanın en büyük ülkelerinden birtanesi. Son dönemde çok önemli ekonomik ve sosyal gelişmelere imza atıyor. Bu gelişmelerden Çin’de yaşayan bütün gurupların inanç topluluklarının eşit bir biçimde yararlandığını umuyorum. Bu gelişmelerin Türkiye ile Çin arasında iyi şeylere vesile olacağını ümit ediyorum” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin Devlet Sanatçısı Xu Hongfei Heykellerini Ortaköy’de Sergiledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN