Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çydd Kurucu Başkanı Prof. Dr. Aysel Ekşi’ye Anma Gecesi

Giriş Tarihi: 4.10.2015 01:48 Güncelleme Tarihi: 4.10.2015 09:04
Geçtiğimiz Mayıs ayında hayatını kaybeden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)’nin kurucu başkanı Prof. Dr. Aysel Ekşi, Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen ustalara saygı gecesi etkinliğinde anıldı.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurucu başkanı olan ve 2015 yılı Mayıs ayında hayatını kaybeden Prof. Dr. Aysel Ekşi, Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen ustalara saygı gecesi etkinliği kapsamında anıldı. ‘Ufkun Ötesini Gören Kadın’ olarak anılan Ekşi için Fulya Sanat ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma gecesine eşi Gazeteci-Yazar ve CHP eski Milletvekili Oktay Ekşi, Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar’ın yanı sıra çok sayıda dost ve aile yakını da katıldı.
BABAANNELERİ İÇİN PİYANO ÇALDILAR
Anma gecesinde ilk olarak Prof. Dr. Aysel Ekşi’nin hayatına ve yaptığı başarılı çalışmalara yer verildi. Sırayla kürsüye gelen dost ve akrabaları, Aysel Ekşi’nin insani yönüne ve topluma yaptığı kazanımları anlattı. Gece’de sahneye çıkan Aysel Ekşi’nin torunları Sibel ve Sinan Ekşi, piyanonun başına geçerek babaanneleri için hazırlandıkları besteleri çaldılar. Sırayla kürsüye gelen Aysel Ekşi’nin oğulları Mehmet ve Özgür Ekşi de anneleri hakkındaki duyguları ve yaşadıkları anıları izleyicilerle paylaştı.
EŞİNİ ANLATIRKEN DUYGULANDI
Hayatını kaybeden Prof. Dr. Aysel Ekşi’nin eşi Gazeteci-Yazar CHP eski Milletvekili Oktay Ekşi, evlilikleri hakkında değerlendirmelerde bulunurken duygusal anlar yaşadı. Ekşi, “Onunla geçen 50’yi aşkın senenin her dakikasını son derece anılarıyla dolu olarak buradayım. Onunla ilgili gözlemlerinizi tazelemek için buradayız. Benim Aysel’de gördüğüm tarafların pek çoğunun dostları tarafından isabetle görüldüğünü ve değerlendirildiğini görmekten mutluluk duydum. Aysel Benim yaşamımın her şeyiydi. Biz, başkalarına da örnek olmasını dilediğim mutlu bir evlilik yaşadık. Her evlilikteki gibi elbette bizim evliliğimizde de ufak tefek gerilimlerimiz oldu. Ama o gerilimlerimizi kendi aramızda çözmeden rahat etmedik. Her zaman sevgi ve saygıya dayalı bir iletişimimiz oldu. Zaman zaman konuşurduk ‘inşallah biz birlikte gideriz’ diye ama üzgünüm ki o beni burada bıraktı” diye konuştu.
AYSEL EKŞİ’NİN ÇOK YÖNLÜ OLMA ÖZELLİĞİNE VURGU
Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar ise, “Ustalara saygı etkinliğini 11 yıldır gerçekleştiriyoruz. Bu sene ki açılışı da Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin Kurucu Başkanı, Türkiye için önder kadınlardan biri olan Aysel Ekşi için gerçekleştiriyor olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Çok yakın bir zamanda kaybettiğimiz sayın Ekşi, hiç şüphesiz Ekşi ailesinin de önemli bir mensubu. Hem kadın kimliğiyle, hem eş kimliğiyle hem de sosyal sorumluluklarda Cumhuriyet kadını kimliğiyle çok önemli bir ismi hem andık hem yaşattık hem de geleceğe aktaracağız” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çydd Kurucu Başkanı Prof. Dr. Aysel Ekşi’ye Anma Gecesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN