Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Partili Şentop: “1 Kasım Seçiminden Mutlaka Hükümet Çıkmalıdır”

Giriş Tarihi: 20.10.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 20.10.2015 12:03
Türkiye’nin 1 Kasım seçimlerinde mutlaka bir hükümet çıkarması gerektiğini vurgulayan AK Parti 3.Bölge Milletvekili Adayı Mustafa Şentop, “Ancak çıkacak hükümet koalisyon hükümeti olmamalıdır. Yaşadığımız tecrübeler, koalisyon hükümetlerinin Türkiye’ye bir şey kazandırmadığını gördük” dedi.
AK Parti İstanbul 3.Bölge Milletvekili Adayı Mustafa Şentop, seçim çalışmaları kapsamında Eyüp ilçesinde faaliyet gösteren Dünya Balkan Dernekleri Federasyonunu ziyaret etti. Geniş katılımın olduğu ziyarette Şentop, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Türkiye’de 100 seneye yakın bir zamandır yerel yönetimlerde başkanlık sistemini uyguluyoruz. Eğer bu sistem Türkiye’de genel olarak olmuş olsaydı bugün hükümet seçilmiş olurdu. AK Parti dışındaki partilerin başkanlık sistemine karşı çıkmasının nedeni, başkanlık sistemi olursa hiçbirinin hükümet olma şansları yok. Onun için sisteme karşı çıktılar. Zaten Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir araya geldiler ve yine başaramadılar. Yoksa bunun diktatörlükle hiçbir ilgisi yok” dedi.
“7 Haziranda ortaya çıkan problem, 1 Kasım seçimlerinin hedefini ve maksadını gösteriyor” diyen Şentop, “7 Hazirandan seçiminden bir hükümet tablosu çıkmadı. Tek başına ile mi hükümet olur? Hayır. Tabi ki koalisyonla da hükümet kurulabilir. Biz bunu da denedik. HDP ile koalisyon kurmayacağımızı zaten söylemiştik. MHP ise zaten ilk gün koalisyona yanaşmayacağını açıkladı. CHP ile görüştük ama koalisyonu kuramadık. Koalisyon kurmak kağıt üzerinde kolay ama 2 ay sonra bakanlar arasında çıkabilecek ihtilaflarla Türkiye çok daha zor günlerde hükümetsiz kalıp seçime gitmek zorunda kalır. Daha önce bunu yaşadık” ifadesini kullandı.
Türkiye’nin 1 Kasım seçimlerinde mutlaka bir hükümet çıkarması gerektiğini vurgulayan Şentop, “Ancak çıkacak hükümet koalisyon hükümeti olmamalıdır. Yaşadığımız tecrübeler koalisyon hükümetlerinin Türkiye’ye bir şey kazandırmadığını gördük. Önümüzdeki dönem Türkiye’nin gerçekten güçlü bir hükümete sahip olmasını gerektirecek bir dönemdir. Şuan ekonomik olarak birçok Avrupa ülkesinde sıkıntı var. 15 Eylül’de Amerikan merkez bankası faiz oranları ile bir oynama yapacaktı. Sonra erteledi ama bunu önümüzdeki aylarda yapacak. Bunun birçok ülkeye etkisi olacak. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde ekonomiyi yönetebilmek için fikir birliği içinde hareket edecek, hızlı kararlar alabilecek ve aldığı kararların arkasında durabilecek bir hükümete ihtiyaç var. Buda tek başına bir parti çoğunluğuna dayanan bir hükümetle olabilir. Yani ancak AK Parti olabilir. Çünkü AK Parti dışında bu yönde bir iddiası olan başka parti yok. Bizim bir Kasımda hedefimiz güçlü bir hükümet çıkarmaktır. Bunu başarabilirsek 2002’den bu yana nasıl yola devam ettiysek, yine kararlı bir şekilde devam edeceğiz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Partili Şentop: “1 Kasım Seçiminden Mutlaka Hükümet Çıkmalıdır”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN