Sandıktaki İstikrar Eğitime Yeni Sorumluluklar Getirdi

Giriş Tarihi: 4.11.2015 09:28 Güncelleme Tarihi: 4.11.2015 09:34
1 Kasım seçimlerinden tek parti iktidarının çıkmasını milletin istikrarı seçmesi olarak değerlendiren Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Levent Uysal, 2023 hedefleri noktasında bir eğitimci olarak kendilerine büyük iş düştüğünü ifade etti.
1 Kasım seçimlerinde sandıktan çıkan istikrarın eğitime yeni sorumluluklar getirdiğine dikkat çeken Uysal, ‘’Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi 2023 yılı, Türkiyelilerin nasıl yaşayıp, nereye koşacağını belirleyeceği, ileri teknoloji ile birlikte dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alma hedefinin gerçekleşeceği yıldır’’ dedi. Bu doğrultuda üniversitelerin üzerine büyük iş düştüğünü söyleyen Uysal, özellikle kendileri gibi üçüncü nesil üniversitelerin topluma nasıl katma değer sağlayabileceğini düşünmesi ve bu doğrultuda öğrencilerini ile mezunlarını geleceğe hazırlaması gerektiğini vurguladı. Bunun uygulamalı eğitimlerle yapılabileceğini dile getiren Uysal, ‘’Üniversitelerin en büyük görevi toplumla bilimi iç içe koyup, inovasyon merkezleri kurarak raporlama odağında olmaktır. Zaten Sayın YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç Hocamız da bizlere kaliteli eğitimle ilgili yol haritaları veriyor, biz de bunları uygulamaya geçiriyoruz’’ diye konuştu.
‘’DÜNYANIN İLK 20 EKONOMİSİ YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRETEN EKONOMİLER’’
Üniversitelerin hedefleri iyi belirleyip, doğru alt yapılar oluşturarak öğrenci ve mezunları donatmaları gerektiğine dikkat çeken Levent Uysal, ‘’Dünyanın ilk 20 ekonomisi ileri teknoloji üreten ekonomiler. Yani toplumun kullandığı teknolojileri iç içe geçirerek fayda sağlayan ekonomilerden doğan bir yapıya sahipler’’ ifadelerinde bulundu. Türkiye’nin bu konuda herhangi bir eksiği olmadığını belirten Uysal, ‘’Çok genç bir kitlemiz var, çalışan insanlarımızın vizyonu çok geniş. Yeni hükümetimizle, ortak hedefler doğrultusunda bilim ve hayatı iç içe kurguladığımız sürece dünyanın en iyi ekonomileri arasında yer alabiliriz’’ dedi.
‘’TÜKETEN DEĞİL ÜRETEN BİR TOPLUM OLMALIYIZ’’
Bu yolda öğrencilere de tavsiyelerde bulunan Uysal, ‘’Dünyadaki paydaşları ile sırt sırta çalışmalı ve topluma nasıl fayda sağlayabileceklerini doğru analiz etmeliler. Kendilerine bu yönde hedefler koymalılar’’ dedi. Öğrencilerin öncelikle kendi hedeflerini oluşturmasını daha sonra toplumsal hedeflere hizmet etmeye yönelmesini tavsiye eden Uysal, ‘’Türk toplumu tüketen değil üreten, fayda sağlayan bir toplum haline gelmelidir. Zaten bu katma değeri arttırdığımız sürece 2023 hedefi kendiliğinden gerçekleşecektir’’ ifadeleriyle konuşmasını noktaladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sandıktaki İstikrar Eğitime Yeni Sorumluluklar Getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN