A takımımız çekirdekten yetişiyor

Giriş Tarihi: 29.6.2014
Son yıllarda sektöründe hızlı büyümesiyle dikkat çeken katılım bankası Kuveyt Türk, yöneticileri de kendi içinde yetiştiriyor. MT -Yönetici Adaylığı, Tekno Star ve Bankada Kampus gibi işe alım ve kariyer projelerini yürüten finans kurumu, 2013'te yaptığı 70 müdür atamasının tamamını kendi bünyesindeki çalışanlarla gerçekleştirdi. Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz, "A Takımımızı kendimiz yetiştiriyoruz. Bu politika bizim büyümemize katkı sağlarken piyasada en hızlı kariyer yapılan kurumlardan biri haline getirdi" dedi.

4 YILDA 10 BİN ÇALIŞAN

2013'te yaklaşık bin 100 kişinin istihdam edildiğini belirten İrfan Yılmaz, bu yıl ilk dört ayda 330 kişinin daha işe alındığını söyledi. Mevcutta 4 bin 850 kişinin istihdam edildiğini vurgulayan Yılmaz, "Ayrıca Türkiye genelinde uygulanan genç yetenek geliştirme programlarında yaklaşık 400 üniversite öğrencisi yarı zamanlı olarak çalışıyor" diye konuştu. Kuveyt Türk'ün 2018'de aktif büyüklükte ilk 10 banka arasına girmeyi hedeflediğini dile getiren Yılmaz, çalışan sayısının ise 10 bini geçeceğini söyledi. Sektördeki en büyük sorunlardan birinin yönetici yetiştirmek olduğunu aktaran Yılmaz, "Kuveyt Türk uyguladığı MT - Yönetici Adaylığı, Tekno Star, Bankada Kampus ve Çağrı akademi programlarıyla sektörünün okulu konumuna geldi" dedi. Katılım bankacılığındaki işleyişin mevduat bankacılığından farklı olduğunu söyleyen İrfan Yılmaz, "Okullarda bankacılık eğitimi veriliyor fakat katılım bankacılığı konusunda hiçbir bilgi aktarılmıyor. Bankacılık eğitimi alan birine biz sıfırdan eğitim veriyoruz. İkisinin işleyişi çok farklı" şeklinde konuştu.

SEKTÖRE KİTAP YAZDIK

Katılım bankacılığı sektörünün hızla büyüdüğünü ve bu alanda bilgi eksikliği olduğunu vurgulayan Yılmaz, bunun için üniversitelerde okutulmak üzere katılım bankacılığı kitabı yazdıklarını söyledi. Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: "Katılım Bankacılığına Giriş adını verdiğimiz kitabını ciddi bir hazırlık süreci ardından yayımladık. Şu an farklı üniversitelerde, lisans ve yüksek lisans programlarında yöneticilerimizin katılımıyla ders olarak veriliyor."

NİTELİKLİ PERSONEL KAZANDIRIYORLAR
Kendi yöneticisini yetiştiren Kuveyt Türk, Bankada Kampüs Programı ile de katılım bankacılığı sektörüne nitelikli personel kazandırıyor. Kariyerini katılım bankacılığında şekillendirmeyi hedefleyen üniversite üç ve dördüncü sınıf öğrencilerine yönelik geliştirilen proje kapsamında, bankacılık eğitimlerinin yanı sıra tecrübeli mentörlerin eşliğinde şube ve departmanlarda yarı zamanlı çalışma fırsatı sunuluyor.

AR-GE MERKEZİ OLAN TEK FİNANS KURUMUYUZ
İrfan Yılmaz, bilgi teknolojileri alanında çalışmak isteyenler için de Tekno Star Programı'nı uygulamaya başladıklarını söyledi. Yılmaz, "Bu program kapsamında bilgisayar, endüstri, matematik ve elektrik&elektronik mühendisliği mezunu veya son sınıf öğrencilerine dönük bir işe alım kampı gerçekleştireceğiz" dedi. Bu kampta adayların bir eğitim ve değerlendirme sürecinden geçirileceğini vurgulayan Yılmaz, ardından bankanın Ar-Ge Merkezi'nde istihdam edileceğini ifade etti. Yılmaz, "Bu kamptaki değerlendirmelerde ilk üçe girip istihdam edilenleri Microsoft'un Seattle ABD'deki kampüsüne bir haftalık ziyarete göndereceğiz" diye konuştu. Bilgi Teknolojileri alanında Kuveyt Türk'ün, Türkiye'de Ar-Ge Merkezi olan ilk ve tek finans kurumu olduğunu vurgulayan Yılmaz şunları anlattı: "Ar-Ge merkezimizde sektör için de teknoloji geliştiriyoruz. Microsoft'tan ödül almış uygulamalarımız (BOA) ve sektörde devrim yaratacak çözümleri (XTM) Ar-Ge Merkezi bünyesinde geliştiriyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
A takımımız çekirdekten yetişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN