Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artan projelere eleman rakip şirkette bulundu

Özak Holding, rakip şirketlerden kalifiye eleman çekince patronlardan 'etik değil' ikazı aldı. İK Direktörü Hadiye Taşkın, "Zamanımız yoktu, mecbur kaldık" dedi

Giriş Tarihi: 19.10.2014
Sektörü farketmez... Eleman alımı söz konusu olunca firmalar birbirlerinin tecrübeli elemanları rakip şirketlerden transfer etmekten çekinmez. Adayları kimi zaman daha fazla ücret kimi zaman da sosyal imkânlar cezbeder. Ama iş rakip firmalardan birkaç değil onlarca tecrübeli eleman çekmeye gelince patronlar da işin içine girmek durumunda kaldı.

"REKABETİ BİRAZ BOZDUK"
Şu anda 3 bin 315 olan çalışan sayısını 2015 ve 2016 yılında gerçekleştirecekleri projelerle birlikte iki katına çıkarmaya hazırlanan Özak Holding, gayrimenkul ve inşaat alanındaki firmaların patronlarını da kızdırdı. Özak Holding İK Direktörü Hadiye Taşkın, "Patronlardan 'bu yapılan etik değil' mesajları aldık ancak sektöre çok hızlı girdik ve eleman yetiştirecek vaktimiz yoktu. Dolayısıyla yetişmiş işgücüne ihtiyacımız vardı. Biz de Doğuş, Sinpaş, Enka gibi büyük şirketlerden özellikle kalifiye mimar ve mühendis transfer ettik. Biraz rekabeti bozduk ama süreci tamamladık. Şu anda firmaya da başvuru oranları çok yüksek" dedi. Yeni proje dönemlerinde şirkete başvuru oranlarının patlama yaşadığını belirten Taşkın, "Kazlıçeşme projesi buna en iyi örnek" diye konuştu.

ADAYLARLA İLETİŞİMİ KESMİYORUZ
İnşaat ve gayrimenkulde son 2 yıllık projeksiyonlarda mevcut çalışan sayısını yüzde 150'lere varan oranda artırdıklarını ifade eden Taşkın, "Hem konut hem de AVM yapıyoruz. Dolayısıyla devamlı projelerimiz artıyor ve eleman ihtiyacımız artıyor. Bazen çok olumlu adaylar olabiliyor ama mevcut projede ihtiyaç olmayabiliyor. Dolayısıyla adaylarla iletişim halinde kalmanız gerekiyor" diye konuşuyor.

İKİ YILDA 3 BİN 400 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK
Büyümeye yetişebilmek için 5 kat fazla çalıştıklarını dile getiren Taşkın, "Sadece Zeytinburnu sahil yolundaki 500 bin metrekarelik AVM, konut, ofis projemiz için ek 3 bin 400 kişiyi istihdam edeceğiz" dedi. Holdingin ilk işinin tekstil olduğunu ve gelecek yıl 30'uncu yıllarını kutlayacaklarını dile getiren Taşkın, "Tekstilde 3 bin çalışanımız var. 2 yıl önce teşvikler sayesinde Urfa'da çok büyük bir tesis açtık. Fabrikada 900 kişiyi itihdam ediyoruz. Her alanda büyüme stratejimiz var" diye konuştu. Holdingin mavi yaka çalışanları taşeron firmalar aracılığıyla işe aldıklarını belirten Taşkın, sorumluluğun ise kendilerinde olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artan projelere eleman rakip şirkette bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN