Büyük veriyi CAO'lar yönetecek

Giriş Tarihi: 25.1.2015
Büyük veriyi CAO'lar yönetecek

İnternette toplanan milyonlarca veriyi şirketlerin içindeki CAO'lar yönetecek. Gerekli veriler daha verimli kullanılacak

Geride bıraktığımız 15 yıllık süreçte öncelikle internetin, ardından sosyal medyanın fikirlerimizi, alışkanlıklarımızı ve satın alma davranışlarımızı etkilediği yeni bir dönemin başladığına tanık olduk. Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin sosyal medya ağları dışında, forumlar, görsel arşivler ve dijital alanda paylaşım imkanı sunan birçok platform, dakikalar içinde milyonlarca verinin dünya çapında dönüşümüne olanak sağlıyor. Küresel çapta geride bırakılan bu verinin çapı o kadar büyük durumda ki, otoriteler tarafından bu durumu tanımlamak için "Big Data" yani büyük veri terimi kullanılıyor. Emarsys Türkiye Ülke Müdürü Murat Erdör, veri odaklı strateji geliştiren firmaların, rakiplerine göre rekabet avantajı elde edip verimliliklerini ve kârlılıklarını artırdıklarını belirtiyor. CAO - Chief Analytics Officer görev tanımlıyla yeni uzmanlar üst yönetimlerde dikkat çekmeye başladı. Erdör, CAO'ların görevi ise kurumların ellerindeki verileri inceleyip gereksizlerden kurtulmayı sağlamak, gereklileri ise detaylandırıp daha kullanılır hale getirmek.

İNTERNETİ KULLANMAYANLAR ŞİRKETLERE KÜLFET YARATIYOR
Erdör'e göre ilgili kurumdan alışveriş yapmayan, e-postasını açmayan veya web sayfasına girmeyen kişilerin veri tabanında bulunmasının kendileri için külfet olduğunun anlaşılması ve bunların zamanla yok edilmeye başlanması, şirketler için çok büyük bir adım. Yakın zamanda büyük veri başlı başına bir sektör haline gelecek. Bununla ilgili iş kolları yaratılacak ve veriyi iyi yorumlayanlar sonuca ulaşacak. Erdör, devletin de bu konuda fazlasıyla aktif olacağını, devlet dairelerinde yapılan işlemlerin eskisine göre daha hızlanacağını, belediye ve yerel yönetimlerin bölgeyi daha etkin yöneteceklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük veriyi CAO'lar yönetecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN