Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Mühendis bulamıyoruz'

Giriş Tarihi: 22.2.2015
'Mühendis bulamıyoruz'

AVL'nin Genel Müdürü Umut Genç, "Türkiye'de istediğimiz uzmanlıkta mühendis bulamıyoruz. Yurtdışından mühendis getiriyoruz. Genç beyinler arıyoruz" dedi

Uluslararası mühendislik ve tasarım firması AVL, Türkiye'de hem ulusal hem de uluslararası projelerde görev alacak genç beyinler arıyor. Genel Müdür Umut Genç, "İstediğimiz kalitede mühendisi istediğimiz zaman bulma noktasında sıkıntı yaşıyoruz. Örneğin Türkiye'de transmisyon tasarımcısı olmadığı için mecburen yurtdışından mühendis arayışına giriyoruz. Yurtdışından yetişmiş Türk mühendisleri ikna edip Türkiye'ye getiriyoruz" dedi. Mühendis bulamadıkları için üniversitelerin 3. ve 4. sınıflarında okuyan mühendislik öğrencilerine staj projelerine başladıklarını vurgulayan Genç, "AVL'de staja başlayanlara 3 ay boyunca sabit bir maaş veriyoruz. Ama bu 3 ayla bitmiyor. Özellikle potansiyeli olan arkadaşların şirkete öğrenciliği boyunca haftada 2-3 kez gelmelerini istiyoruz. Bu şekilde iş hayatından da kopmamış oluyorlar. Bir yandan da bitirme projelerine destek veriyoruz" diye konuştu.

MÜHENDİSE YATIRIM YAPIN
Şirketlerin işi yapan mühendislerden çok ürünü satan ekibe prim verdiklerinden yakınan Genç, "Satış ekibine ara, prim vs. verip mühendisini ikinci plana atarsan şirketini ne büyütebilirsin ne de uzun süre ayakta kalabilirsin" dedi ve ekledi: "Sınavlarda derece elde eden ya da üniversitelerde ilk 3'e giren gençleri Ar-Ge tarafında görmek istiyoruz. Bu şekilde hem şirket hem ülke katma değerli ürünler üreterek kalkınır."

200 BİN DOLAR KAZANIYORLAR
Silikon Vadisi'nde Ar-Ge mühendislerinin yıllık brüt maaş paketlerinin 100-200 bin dolar arasında değiştiğini dile getiren Genç, Almanya'da ise bu rakamların 50-70 bin euro arasında olduğunu söyledi. Türkiye'deki firmaların Ar-Ge'ye kısa vadeli baktıklarını, sabırlarının olmadığını dile getiren Genç, "Ar-Ge'ye yatırım orta ve uzun vadeli bir iş. Uluslararası firmalar çok küçük parçalar için bile yıllarca Ar-Ge yatırımı yapıyor. Ürün ortaya çıktığında ise yıllarca o üründen para kazanıyorlar" diye konuştu.

YURTDIŞINDAN GELEN TÜRK MÜHENDİSLER TÜRKİYE'DE NE İSTİYORLAR?
Uluslararası çalışma ortamı ve kültürü
İleri teknoloji kullanabilecekleri projeler
Makale yayınlamak n Uluslararası eğitimlere katılmak
Uluslararası projelerde bulunmak
Yurtdışından Türkiye'ye taşınma desteği
Master ve doktora desteği

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mühendis bulamıyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN