Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'den Bölgeye CEO transferi

Şirketlere tepe yönetici yerleştiren Russel Reynolds'un Yönetici Ortağı Orhan Alver, "Doğu Avrupa'dan Rusya ve Körfez hattına kadar olan bölgede şirketler aradıkları CEO'yu Türkiye'den buluyor" dedi

Türkiye'den Bölgeye CEO transferi
Doğu Avrupa'dan Basra Körfezi'ne kadar olan geniş coğrafyada yatırımcılar açısından istikrar adası olarak algılanan Türkiye, aynı zamanda bir üst düzey yönetici kaynağına dönüştü. Bölgedeki yatırımlarına CEO, ülke müdürü, genel müdür, yönetim kurulu üyesi gibi tepe noktalarda yönetici arayan uluslararası şirketler Türkiye'deki beyin avcılarının kapısını çalıyor. Üst düzey yönetici temininde dünyanın "Big Four" diye tabir edilen en büyükler grubundaki Russel Reynolds, Türkiye'nin son yıllarda bu konuda oturmuş bir pazar olması nedeniyle yatırıma gelen şirketlerden. Yaklaşık 1.5 yıl önce gelen şirketin Türkiye sorumlusu ve yönetici ortağı Orhan Alver, "16 yıldır bu işin içindeyim. Eskiden bir pozisyon için 20 bin dolarlık imza atınca seviniyorken şimdi 65 bin dolarlık sözleşmelere imza atılıyor. Russel Reynolds da pazara girmek için bu olgunlaşmayı bekledi" dedi. İstanbul'dan uçakla 2.5 saatlik mesafedeki lokasyonların Türkiye ofisinden yönetildiğine dikkat çeken Alver, 2014'te 34 tepe yöneticisini işe yerleştirdiklerinin altını çizdi.

TÜRK YÖNETİCİ BEĞENİLİYOR

Alver'in verdiği bilgilere göre herhangi bir global şirketin bölgede bir ülke müdürü aradığında sıkıntı çekmeden doğru isme ulaştığı tek ülke Türkiye. Öyle ki Türk profesyoneller sadece burada değil, çevre ülkelerde de tepe yönetici, diğer deyimle 'expat' olarak sıkça dolaşıyor. "Bölgede iş yapmak isteyen bir şirket için Türkiye'den iyi bir ülke yok. Bu kadar parlayan, öngörülebilir gelecek vaat eden tek ülke Türkiye" diyen Alver, sözlerini şöyle sürdürdü: "Örneğin Azerbaycan'da bir telekom şirketine ülke müdürü arıyoruz. Ancak yerel insan kaynağı bunu temin edemeyecek gibi görünüyor. Bu durumda bakılacak yer Türkiye."

YÖNETİM YAPILARI DEĞİŞMELİ
10 yıl öncesine göre sadece büyük şehirlerde değil Anadolu'da da daha güçlü ve rekabetçi yerel şirketlerin dikkat çekmeye başladığını anlatan Orhan Alver, Türkiye'de beyin avcılığında asıl büyük pazarın yerel şirketlerde olduğunu vurgulayan Alver'e göre, 10 yıl öncesine kadar adı duyulmayan ama bugün 1 milyon euro gibi cirolar telaffuz eden aile şirketleri devler ligine çıkabilmeleri için yönetim yapılarına daha fazla bağımsız profesyoneller eklemek zorunda.

DÜNYANIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR
"Mali olarak Türk şirketleri önemli aşamalardan geçti. 1 milyon euroluk Anadolu firması olması hayaldi. Şimdi var, dünyanın da dikkatini çekiyorlar. Ama ceplerindeki para büyürken yönetim anlayışları 10 öncesinde kalmış. Patron kimseye hesap vermiyor. Şeffaflık yok. Bu kafayla Yeni Türkiye'nin hedeflediği devler ligine çıkmaları imkansız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den Bölgeye CEO transferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN