Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstekli ve dinamik adaylar arıyor

Bu yıl bin 700 kişiyi işe almayı planlayan Akbank'ın Strateji ve İnsan Kaynakları'ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce, "İşe alırken karşımdakinin ne kadar istekli ve dinamik olduğuna bakarım. Kişi 'burada ne olacağım' yerine 'burada ne yapacağım' diye kendine sorarsa başarır" dedi

İstekli ve dinamik adaylar arıyor
Bankacılık sektörü her yıl yaptığı işe alımlarla Türkiye'nin en fazla istihdam yaratan sektörlerinden biri. Yaklaşık 200 bin kişinin istihdam edildiği sektörün ana oyuncularından Akbank, özellikle finans eğitimi alan öğrenciler ile bu alanda tecrübeli yöneticilerin çalışmak istediği kurumların başında geliyor. Tabi Akbank'a girmek kolay değil.

ÖĞRENCİLERLE İŞ GÖRÜŞMESİ
Eğitim, yetkinlikler, içinde bulunulan etkin projeler derken adaylar ciddi bir yarışın içine giriyor. Ancak Akbank'ın Strateji ve İK'den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce, kendisi için kritik olanı şöyle ifade ediyor: "Bu yıl yaklaşık bin 700 kişiyi işe almayı planlıyoruz. İşe alım departmanı kuruma kan pompaladığımız yer. Dolayısıyla adayların nitelikleri kurumun başarısı için kilit rol oynuyor. Adayın istek, heves ve dinamizmiyle beni heyecanlandırması çok önemli. Bir de aday Akbank'ta ne olacağım yerine Akbank'ta ne yapacağım diye kendine sormalı. O zaman başarılı olur" 1.5 yıldır 'Gözü yüksekte gençler arıyoruz' programıyla üniversiteleri dolaştıklarını ve orada gençlere kendi tecrübelerini aktardıklarını belirten Yüce, "Yanımızda bir kariyer danışmanı ya da bir işe alım uzmanı götürüyoruz. İsteyen öğrenciler 20 dakikalık gerçek olmayan iş görüşmesi yapıyorlar. İş görüşmesi simülasyonu sonrası öğrenciye neleri hatalı yaptığı ve kendisini nasıl ifade etmesi konusunda danışmanlık veriyoruz" diye konuştu.

MENTORLAR Y JENERASYONU

Türkiye'nin pek çok sektöründe olduğu gibi bankacılık sektöründe de Y jenerasyonu vazgeçilmez. Akbank'ta da her 3 kişiden 2'si Y jenerasyonu. Kurum yeni dünyayı anlayabilmek için üstü düzeyden başlayarak Y jenerasyonunu kendilerine mentor olarak görevlendirmiş. Switch Programı ile Y jenerasyonu çalışanlar genel müdür yardımcıları, bölüm başkanları ve bölge müdürlerine mentorluk yapıyor. "Gençlerin çok iyi bildiği şeyler var ve biz o şeyleri çok iyi bilmiyor olabiliriz. Bizim düşünemediğimiz şeylerde onlar kafalarımıza iğne soksunlar da düşünelim istiyoruz" diyor Yüce.

BİR KOBİ CİROSUNU EĞİTİME HARCIYORUZ
Akbank 1 yıldır Akbank Akademi adı altında çalışanlarına eğitim veriyor. Eğitime ortalama bir KOBİ'nin cirosu kadar bütçe ayırdıklarını belirten Yüce şunları söylüyor: "Akademi bünyesinde 8 tane okulumuz var. Küçük çaplı bir üniversite diyebiliriz. 3 bin metrekare eğitime ayrılmış durumda. 700 kişiye aynı anda eğitim verebiliyoruz. 17 eğitim salonu ve bir simülasyon şubesi var."

KADIN ÇALIŞAN ORANI % 55
Çalışan sayısı 15 bin
Yaş ortalaması 33.8
Çalışanların yüzde 94'ü üniversite mezunu
Kadın çalışan oranı yüzde 55
Doktorayüksek lisanslı oranı yüzde 7.5
Şube sayısı yaklaşık 1000

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstekli ve dinamik adaylar arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN