Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yöneticiden 'düşünmek yok’ tatili

Giriş Tarihi: 13.9.2015
Yöneticiden 'düşünmek yok’ tatili

İş düşünmemek için türlü aktivitelere sarılan yöneticilerin son yöntemi -200 derecelik kiyoterapi odaları oldu. Üşümekten bir şey düşünmeyen yöneticiler 3 dakikalık seansa 90 dolar veriyor

Bütünbir yılı tutturulması gereken hedefler, yeni iş bağlantıları ye yatırım planlarıyla geçiren yöneticiler yeni bir sezona girmeden önce tam anlamıyla 'düşünmeme' tatiline çıkıyor. Özellikle yurtdışında işle ilgili herhangi bir şey düşünmemek için gözlerden uzak, gösterişsiz bir tatil tercih eden işadamları 200 derece soğutulmuş odalara girip sadece düşünmemek için 3 dakikası 90 dolar olan kriyoterapiye bile giriyorlar. Teknolojinin hayatın içine girmesiyle mesaiden sonra, tailde, uçakta, trende, kafede yani özel hayatlarının her anında işe maruz kalan çalışanlar tatil yaptıklarını ya da dinlendiklerini düşünedursun yöneticiler konu tatil olduğunda hayatla bağlantıyı koparıyor. Yapılan araştırmalara göre özellikle yurtdışında pek çok şirketin üst düzey yöneticileri kendilerini yenilemek, yeni sezona hazırlanmak, enerji toplamak ve kafalarını dinlemek için telefonlarını kapatıyor, maillerine sadece gün bitiminde bakıyor. Düşünmemek için yoga, kitap okuma, bisiklete binme, yüzme, kayak, müzik dinleme, spa'ya girme gibi bir dizi aktiviteyle vakit geçiriyor. Her şeyden önemlisi ise yılda mutlaka en az 4 hafta izin kullanıyor.

AŞIRI ÇALIŞANIN SAĞLIĞI RİSKLİ
Yöneticilere göre non-stop çalışmak performansı artırmıyor. Yapılan bir araştırmaya göre haftada 55 saatten daha fazla çalışanların yüzde 33'ü inme riskiyle yüzde 13'ü ise kalp krizi riskiyle karşı karşıya. Dolayısıyla uzmanlar tatile çıkamayanların ise en azından zihinlerini boşaltacak meditasyon, temiz hava almak için kısa yürüyüşler gibi aktiviteler yapmasını öneriyor. Bu şekilde takıntı, unutkanlık (bazen ismin dahi unutulması), gerginlik gibi duygu hallerinin de azalacağını belirtiyorlar.

İŞ DÜNYASINDA 'KRİYOTERAPİ' MODASI
Kriyoterapi Mısırlılar ve Hipokrat zamanından beri uygulanan bir tedavi biçimi ve şu sıralar iş dünyasında çok popüler. Dondurma, kar ya da soğuk tedavisi olarak da biliniyor. Uygulanan bölgede hastalıklı dokuları yok etmeye yarıyor. Ortamın çok soğuk olması yüzünden üşüyen yöneticiler başka bir şey düşünmedikleri için bu uygulamayı tercih ediyor. Ancak bu pahalı bir uygulama. Tek bir seansı 90 dolar. Haftada 3 kez uygulandığı taktirde fayda sağlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yöneticiden 'düşünmek yok’ tatili
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN