İşyerinde mesai sonrası mastır ve doktora arası

Giriş Tarihi: 27.9.2015
İşyerinde mesai sonrası mastır ve doktora arası

Turkcell-Özyeğin Üniversitesi işbirliği sonucunda hayata geçirilen Yerinde Eğitim Programı ile Turkcell'de görev yapan mühendisler, çalıştıkları binada mesai sonrası yüksek lisans ve doktora yapmaya başladı

Turkcell Teknoloji'de görevli mühendisler, bir yandan çalışırken bir yandan da akademik kariyerlerine devam etme avantajını yaşıyor. Lisansüstü eğitimi sürdürmek istedikleri halde çeşitli nedenlerle bugüne dek bu imkânı elde edemeyen Turkcell Teknoloji çalışanları, geçtiğimiz yıldan bu yana Özyeğin Üniversitesi işbirliği sayesinde yüksek lisans ve doktora programlarına kendi işyerlerinde dahil oluyor. İlk olarak 2014'te hayata geçirilen Yerinde Eğitim Programı ile yüksek lisans ve doktora dersleri, hafta içi mesai bitimi sonrası 17:00-20:00 saatleri arasında Turkcell Teknoloji'nin bulunduğu Turkcell Küçükyalı Plaza'da yapılıyor.

45 mühendis yararlandı

2014 - 2015 eğitim döneminde 10'u yüksek lisans, 9'u doktora adayı olmak üzere toplam 19 Turkcell Teknoloji çalışanı, yazılım mühendisliği alanında uzmanlaşmak için eğitimlerine başladılar. Çalışanların talebi üzerine bu yıl bilgisayar ve endüstri mühendisliği alanında iki yeni program daha açıldı. 9 Eylül 2015'te başlayan programlara bu dönem 26 yeni öğrenci daha katıldı. Böylece Turkcell Teknoloji bünyesinde çalışırken bir yandan da lisansüstü eğitimini sürdüren mühendislerin sayısı 45'e ulaştı.

Yüzde 75 indirimli

Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojileri Grup Başkanı Serkan Öztürk, "Doktora ve yüksek lisans eğitimleri oldukça zorlu süreçler. İş hayatı içerisinde akademik eğitime vakit ve enerji ayırmak neredeyse imkansız. Biz de buradan yola çıkarak ne yapabiliriz diye düşündük ve ortaya Yerinde Eğitim Programı çıktı. Özyeğin Üniversitesi işbirliğimiz sayesinde isteyen mühendislerimiz, Turkcell Küçükyalı Plaza'da oluşturduğumuz dersliklerde, alanlarında uzman yerli ve yabancı akademisyenlerden ders alarak doktora ve yüksek lisans çalışmalarını sürdürebiliyorlar. Üstelik bu imkânı kadromuz için yüzde 75 maliyet avantajıyla sunuyoruz ve geri kalan eğitim ücretini de çalışanlarımızın maaşları içinde taksitlendiriyoruz" bilgisini verdi.

Ceren Doğan - Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Doktora Öğrencisi / Turkcell Teknoloji çalışanı İTÜ'de Bilgi Teknolojileri yüksek lisans eğitimimi 2. olarak dereceyle tamamladıktan sonra bir an önce doktoraya başlamayı düşünüyordum. Ancak bu dönemde yeni anne olmanın verdiği bir koşuşturmanın içerisindeydim. Bu programla doktora yapma planlarım bir anda değişti. Hemen programa başvurdum. Programa kayıt işlemi, ders seçimleri derken doktoraya başlamış oldum.

Ömercan Yüksel - Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Yükseklisans Öğrencisi / Turkcell Teknoloji çalışanı: 2011'de Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliğini 1'inci olarak bitirdim. Mezun olduğumda üniversite hocalarımdan akademik kariyer yapmam yönünde birçok geri bildirim almıştım. Ancak o zamanki şartlar doğrultusunda iş hayatına atılmaya karar vermiştim. 4 yıllık iş hayatım boyunca bir türlü fırsat bulamadığım akademik gelişim aklımın hep bir köşesinde yer etmişti.

Zehra Can - Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Yükseklisans Öğrencisi / Turkcell Teknoloji çalışanı Mezun olduğumdan bu yana hep akademik bir şeyler yapmak aklımdaydı. Ancak yüksek lisansa başlamayı çeşitli nedenlerle hep erteliyordum. Bu ertelemem şirketimin yerinde yüksek lisans ve doktora programını görmemle birlikte son buldu. İşyerinden çıkmadan dersleri alma şansı sayesinde 3 yaşında ikiz kızlarım olmasına rağmen derslerimi aksatmadan ilerleterek tez aşamasına geldim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşyerinde mesai sonrası mastır ve doktora arası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN