Türk CEO'lar yeteneği yönetmekte yetersiz

Giriş Tarihi: 18.10.2015
Türk CEO'lar yeteneği yönetmekte yetersiz

Yapılan araştırmaya göre Türk CEO'lar G20 ülkeleri CEO'larına göre kişisel gelişime kapalı ve yetenek yönetiminde zayıf. Güçlü olduğu yanlar ise ilişki yönetimi, duygusal zekâ ve öğrenme çevikliği

Üst düzey yönetici yerleştirme ve yetkinlik yönetimi şirketi Korn Ferry'nin Türkiye'den bin 80, G20 ülkesinden ise toplam 80 bin üst düzey yöneticinin katılımıyla hazırladığı rapora göre Türk yöneticiler öğrenme çevikliği, ilişki yönetimi, duygusal zeka gibi konularda G20 üyesi ülkelerin CEO'larını geride bırakıyor. Ancak inisiyatif alabilme, kişisel gelişime açıklık, özgün olma gibi konularda G20'nin gerisinde.

KENDİLERİNİ YÖNETEMİYORLAR
Korn Ferry Türkiye Direktörü Deniz Ergene, Türk yöneticilerin işi yönetme kısmında iyi noktada olduklarını ancak kendilerini yönetme tarafında eksikleri olduğunu söyledi. Ergene, "Özellikle, kendi güçlü ve zayıf yönlerine ilişkin farkındalıklarını arttırma, geri bildirim almaya açık olma ve bunu aksiyona geçirebilme, hatalardan ders çıkarma noktalarında kendilerini geliştirmeleri yararlı olacaktır. Kapasitesini geliştirecek görevleri kabul eden, çalışanlarını da bu yönde teşvik ederek yetenekleri geliştirmeye önem veren, farklılıklara değer vererek etkili takımlar kurabilen yöneticiler başarılı oluyor" diye konuştu.

KONTROL TAKINTISI VAR
Türk yöneticilerin organizasyon şemaları belirli, sürecin açık bir şekilde tanımlandığı bir çerçevede sınırları net sorumluluklar almayı tercih ettiğini dile getiren Ergene, "Yöneticilerin, daha kontrollü bir şekilde ilerleyerek, ipleri elinde tutmayı tercih ettiklerini, çalışanların bağımsız ve esnek hareket etmelerine olanak tanımakta zorlandıklarını görüyoruz. Aynı şekilde, yöneticilerin de bağımsız hareket etmekte kısıtlı kaldıkları, inisiyatif almakta zorlandıkları ortaya çıktı" dedi. Yeni jenerasyonun esnek çalışma arzusunun, her şeyi kontrol altında tutma çabasında olan yönetici takımı ile çatıştığını belirten Ergene, Türk yöneticilerin yenilikçiliği ise daha operasyonel olarak algıladıklarını, var olan kalıpların dışına çıkıp farklı bir uygulama/yöntem oluşturmakta zorlandıklarını söyledi.

YETKİNLİKLER
- Türk yöneticiler özellikle, düşünmede (iş bilgisi, doğru ve kompleks kararlar alabilme, yeni ve farklı olanı görerek uygulamaya alabilme yetkinlikleri) ön plana çıkıyor.
- Özgün olma (cesaret & güven ilişkisi kurma) ve açıklık (kişisel farkındalık & gelişime açıklık) ile birlikte inisiyatif alma yetkinliklerinde G20 ülkelerinin gerisinde.
- Türk yöneticiler ilişki yönetiminde başarılıyken yetenek yönetiminde geride.
- Kişisel farkındalık ve kişisel gelişime açık olma, Türk yöneticilerin en çok zorlandıkları noktalar.

GÜDÜLER
Türk yöneticilerin kariyerlerini, motivasyonlarını ve bağlılıklarını etkileyen faktörlere bakıldığında yapısallık ve güce sahip olma ön planda. Dayatılan kısıtlamalar olmadan çalışmaya yönelik istek/ihtiyaçları geri planda kalıyor.

LİDERLİK ÖZELLİKLERİ
Türk yöneticiler, öğrenme çevikliği, duygusal zeka gibi başlıklarda iyi ancak özellikle inovasyon alanında geride kalıyor. 4 G20 yöneticileri ise daha inovatif, icat etmeyi seven, yenilik arayışında olan, yaratıcı olmaya eğilimli yöneticiler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk CEO'lar yeteneği yönetmekte yetersiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN