Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Her şirkete bir tane yönetici yeter'

"Yöneticiye değil başarılı çalışana ihtiyaç var" diyen Coface Türkiye Genel Müdürü Emre Özer, yeni üniversitelerden gelen adayların çok parlak olduklarını ve gelecek vadettiklerini söyledi

Giriş Tarihi: 15.11.2015
'Her şirkete bir tane yönetici yeter'
Türkiye'de 2007'den bu yana alacak sigortası alanında faaliyet gösteren Fransız Coface'ın 42 yaşındaki yeni genel müdürü Emre Özer şu anda yüzde 60'ı kadın olan 65 kişilik bir şirketi yönetiyor. Kendisi Boğaziçi Üniversitesi mezunu olmasına rağmen işe alımlarda farklı üniversitelerden gelen adaylara şans verilmesi gerektiğinden yana. "Her şirketin başında Boğaziçili, ODTÜ'lü yönetici olursa bir gün bütün şirketler birbirine benzer. Özellikle popüler üniversitelerden gelen adaylar direkt yönetici olmak istiyorlar. Zaten her şirkete bir yönetici yetiyor. Yani herkesin yönetici olması mümkün değil. Bizim yöneticiden çok işinde çok başarılı olacak çalışanlara ihtiyacımız var" diyen Özer, mezun olunan üniversitenin öneminin giderek değerini yitirdiğini söyledi.

İSTEDİKLERİNİ SÖYLEMİYORLAR
Şirket içinde yaptıkları anketlerde çalışanların ne istediklerini söyleyemediklerinin ortaya çıktığını dile getiren Özer, "Çalışanlar 'nasıl olsa kimse beni dikkate almaz' diye düşünüp isteklerini dile getirmiyor. Bu çok tehlikeli çünkü kötü giden bir işi ya da bir açığı da söylemeyeceği anlamına gelir" dedi. Kendilerine sorumluluk verildiğinde çalışanların kendi faydalarından çok toplum faydası sağlayacak işlerin içinde olmak istediklerini dile getiren Özer, "Çocuklar yararına yapılan bir tiyatro ya da bir okula yapılacak bağış için çalışmayı tercih ediyorlar. Özellikle Y kuşağı bu konuda çok duyarlı" diye konuştu.

KADINLAR BU İŞTE ÇOK BAŞARILI
Kadın ağırlık bir şirkette yöneticilik yapmanın dezavantajdan çok avantaj olduğunun altını çizen Özer şöyle konuştu: "Türkiye pek çok Avrupa ülkesine göre finans alanında çalışan kadın oranında önde. Özellikle bankalar koşulları gereği kadınların tercih ettiği bir alan. Kadınların detaycılığı, hisleri, duyarlılıkları bu işte başarılı olnmalarını sağlıyor."

TÜRKİYE KALİFİYE ÇALIŞANDA ÖNDE
Türk finans sektöründeki kalifiye insan gücünün çok yüksek olduğunu dile getiren Özer, "Grup içerisinde 7 bölge var. Kalifiye işgücü anlamında Türkiye ilk üç ülkeden biri. Türkiye dışında bölge yönetimine gelen başka bir ülke yok. Yakında ülke yöneticiliklerine de Türkiye'den başarılı isimler gelecektir. Rakibimizde bile durum aynı. Onların da bölge yönetimlerine Türkiye'den yönetici gidiyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Her şirkete bir tane yönetici yeter'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN