Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 milyon bilişim uzmanı aranıyor

Siber saldırılar şirketlerde ertelenen bir ihtiyaca dikkat çekti. Birçok kurumu etkileyen saldırılara karşı 1 milyon IT uzmanı aranıyor

1 milyon bilişim uzmanı aranıyor
Dış Politika Araştırmaları Merkezi'nin (EDAM) Kadir Has Üniversitesi Ekonomi, Ortadoğu ve Afrika Araştırmaları Merkezi (MARC) işbirliğinde gerçekleştirdiği Siber Güvenlik Araştırması'nın sonuçları, şirketlerde uzun süredir ertelenen bir ihtiyacı gözler önüne serdi. Araştırmaya göre tüm Türkiye'nin son bir aydır yoğun şekilde maruz kaldığı siber saldırılarla mücadele için şirketlerin yeterli uzmanı yok. Bu savaşta 1 milyon IT uzmanına ihtiyaç var.

TERCÜMAN DA GEREKİYOR
MARC Müdürü Doç. Dr. Salih Bıçakcı, siber gücün bir ülkenin bütün siber altyapı tesisleri ile ayakta durmasını sağlayan bir unsur olduğunu ifade etti. Bıçakcı, Türkiye'nin siber güvenlik alanında ilerleyebilmesi için 1 milyon IT uzmanına ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Bilişim sektörü ile politikacılar arasında büyük bir boşluk bulunduğunu dile getiren Bıçakcı, "Stratejinin ne demek olduğunu bilen, IT'den anlayan, ikisi arasındaki ilişkiyi kurabilen, bilişim dilini politikacıya tercüme edebilen, bunun üzerine strateji geliştiren ara elemana ihtiyaç var" diye konuştu. Türkiye'de siber güvenliğin ağırlıklı olarak özel sektöre dayandığını belirten Bıçakcı, "Devlet kurumları için bir iyileştirme planı var ancak gerektiği kadar yapılamıyor. Bütün bu koordinasyonlar yapılamadığı için de problemler yaşıyoruz. Son haftalarda gerçekleşen saldırıların etkili olmasının nedeni budur" diye konuştu.

TERÖR SİBER SALDIRILARI ARTIRDI
NATO Yeni Güvenlik Tehditleri Bölümü Siber Savunma Direktörü Süleyman Anıl ise, "Türkiye'nin kağıt üzerinde siber güvenlikte temel hedeflerine ulaştığı görülüyor" dedi. Terör örgütü sayısındaki artışın siber saldırılara yansıdığını belirten Anıl, siber savunma konusunda ülkelerin kendilerini iyi yetiştirmesi gerektiğinin de altını çizdi. Anıl, siber saldırıların dışarıdan geldiğini bu nedenle ülkelerin diğer partnerleriyle iyi ilişkileri olması gerektiğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 milyon bilişim uzmanı aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN