Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadına eşitlik yok

Dünyada kadın yönetici oranı yüzde 38'e ulaşırken Türkiye'de bu rakam hâlâ yüzde 2. Araştırmalar erkek-kadın eşitliğinin mümkün olmadığını söylüyor

Kadına eşitlik yok
42 ülkeden 1.3 milyonu kadın 3.2 milyon çalışanın katıldığı 'Kadınların İşgücüne Katılımı Araştırması'nın sonuçlarına göre, gelecek 10 yıl içerisinde de işgücünde herhangi bir eşitlik mümkün gözükmüyor.

DÜNYADA ORAN ARTIYOR

Mercer-Peryön işbirliğinde gerçekleştirilen araştırmaya göre, eşitlik ve kariyer açısından kadınlar erkeklerden hala çok gerideler. Gelecek 10 yılda kadının temsili Latin Amerika'da yüzde 36'dan yüzde 49'a, Avustralya ve Yeni Zelanda'da yüzde 35'den yüzde 40'a, Amerika ve Kanada'da sadece 1 puan artışla yüzde 39'dan 40'a çıkması bekleniyor. Bu konuda son sırada yer alan Asya'da ise işgücünde kadın temsilinde yüzde 25'den yüzde 28'e bir artış söz konusu. PERYÖN Başkanı Sevilay Pezek Yangın, "Türkiye'de kadının iş yaşamına katılımı yüzde 30 düzeyinde. Kadın yöneticilerin oranı yüzde 12.2 iken kadın CEO'ların oranıysa yüzde 2. Kadınlar iş hayatında, 'finanstan anlamaz, duygusal davranır, ekip yönetemez' gibi olumsuz ön yargıları yönetmek durumunda kalıyor. Yapılan araştırmalar ise ön yargıların aksini söylüyor. Kadınlar ilişki yönetimi, aynı anda birden fazla işi yapabilme, sonuç odaklılık konularında daha yetkin olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

KADINLAR DESTEK GÜÇ

Araştırmanın sonuçlarına göre, dünyada iş gücünün yüzde 40'ı kadın ve kadınlar daha çok destek birimlerinde rol alıyor. Profesyonel seviyede ise kadın iş gücünün oranı yüzde 38. Kadınların yüzde 33'ü müdür seviyesinde, yüzde 26'sı kıdemli müdür ve yüzde 20'si ise direktör rollerinde görev alıyor.

İSTİHDAM GENELE YAYILMALI
Mercer IMETA Bölgesi Pazarlama Direktörü Işıl Çayırlı Ketenci, "Ülkemizde özellikle ücretlerde eşitlik, esnek çalışma modelleri gibi konularda kadın istihdamını destekleyecek çalışmaların öncü firmalarla artış gösterdiğini görüyoruz ancak bunları içselleştirmek ve genele yaymakla bir gelişme kaydedebiliriz" dedi.

FİNANS İŞİNDE KADIN GERİDE
Ücret eşitliğinde yüzde 40 ile Amerika ve Kanada ilk sırada. Avrupa yüzde 28 ve Asya yüzde 25 ile Amerika kıtasını takip ediyor. Dünyada ise bu oran yüzde 34. Firmaların yüzde 29'u performans göstergelerinde cinsiyeti dikkate alırken, kadınların sadece yüzde 28'i kâr/ zarar tablosu gerektiren roller üstleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadına eşitlik yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN