Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emekli kendine daha iyi bakıyor

Giriş Tarihi: 14.2.2016
Emekli kendine daha iyi bakıyor

Yoğun iş hayatı sağlığı ihmal ettiriyor. HSBC'nin araştırmasına göre emekliler daha sağlıklı ve dikkatli bir hayat sürüyor

Araştırmalar yeni emekli olanların sağlıklarına daha fazla özen gösterdiklerini ortaya koyuyor. Aktif çalışanlar ise hem gelecekten endişeli hem de kişisel bakımlarını ihmal ediyor. HSBC Grubu'nun 'Emekliliğin Geleceği - Sağlıklı Yeni Başlangıçlar Raporu'na göre henüz emekli olmayanların yüzde 65'i sağlıklarının bozulması halinde emeklilik için yeterli birikim yapmanın daha zor hale geleceğine inanırken, yüzde 62'si de emeklilikte sağlık için ne kadar harcama yapmaları gerekeceğini öngöremediklerini söylüyor.

SAĞLIK KORKUTUYOR
Raporda çalışma çağındakilerin ve emeklilerin yüzde 41'inin sağlıklarının bozulması halinde hareketlerinin kısıtlanacak olmasından endişe ettiği belirtiliyor. Bu kişilerin yüzde 40'ı ise gelecekte kendi bakımlarını sağlayamayacak olmaktan kaygılanıyor. Yine yüzde 40'lık bir kesim, sağlıkları kötüleşirse finansal refahlarının da olumsuz etkilenecek olmasından endişeleniyor. Emekliler, sağlıklarını korumak için emekli olmayanlara göre daha fazla çaba gösteriyor. Çalışanların yüzde 34'ü iş hayatındaki yoğunluğun daha sağlıklı bir yaşam tarzına geçmelerine engel olduğunu belirtiyor. Emeklilerin yüzde 70'i sağlık risklerini azaltmak için beslenmelerine daha fazla özen gösterirken, bu oran emekli olmayanlarda yüzde 58'de kalıyor. Düzenli sağlık kontrolü yaptırma oranı emeklilerde yüzde 58, çalışanlarda ise yüzde 41 olarak karşımıza çıkıyor.

İŞ STRESİ SAĞLIĞI BOZUYOR
Emekli olmak istediğini söyleyen 45 yaş ve üstü bireylerin yüzde 23'ü, iş hayatının ruhsal ve/veya bedensel sağlıklarını olumsuz etkilediğini belirtiyor. Yeni emekli olmuş bireylerin yüzde 24'ü de genel sağlık durumlarının emekli olduktan sonra iyileşme gösterdiğini ifade ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emekli kendine daha iyi bakıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN