Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yetkinlik değil ilişkiler çağı

İnsan Kaynakları Zirvesi'nde konuşan Peter Hawkins, artık yetkinliklerin liderleri başarıya götürmeye yetmediğini söyledi. Hawkins'e göre tüm liderlerin en büyük ihtiyacı sosyal ilişki kurma yeteneği

Yetkinlik değil ilişkiler çağı
MCT Danışmanlık tarafından 'Akılcı Sadelik' teması ile düzenlenen İnsan Kaynakları Zirvesi, dünyaca ünlü isimlerin sunumlarıyla sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri gözler önüne serdi. Global markaların üst düzey yöneticilerinin de katıldığı zirvede kuşak çatışmasından yenilikçiliğe, oyunlaştırarak öğretmekten doğru dinlemeye kadar pek çok konu masaya yatırıldı. Zirvenin önemli konuşmacılarından biri de Henley Business School Liderlik bölümü profesörlerinden Peter Hawkins'ti. Yetkinliklerin geçmişte liderleri başarıya ulaştırdığını, bugün ise yetersiz kaldığını söyleyen Hawkins, "İşte burada sosyal yetiler işin içine giriyor. Takımını doğru yöneten, takım üyeleriyle güçlü bağlar kuran, lider olmayı başarabilen ve değişimi yönetebilen yöneticiler başarılı olacak" diyor.

NEGATİFTEKİ POZİTİFİ GÖR
40 Yaşın Üzerinde Takip Edilmesi Gereken 40 Kadın'ın (Forty Women over 40 to Watch) oluşumunun kurucularından Whitney Johnson da zirvenin en çok ilgi gören konuşmacılarındandı. Başarıyla kişisel yıkıma önceden hazırlıklı olmayı ilişkilendiren Johnson'ın şu sözleri uzun süre tartışılacağı benziyor: "Yıkıcı yenilik için kişinin kendisini ayırt eden güçlerine oynaması gerek. Gelişim için geri çekil ve başarısızlıkta başarıyı gör. Zihin, cenneti cehennem, cehennemi cennet yapabilir. Olumsuzluklar içinde de sana faydalı olacak alanların farkına vararak başarıyı yakalayabilirsin." Oxford Üniversitesi'nde Liderlik eğitimi veren Robert Poynton ise, iletişimdeki başarısızlığı "iyi bir dinleyici olmamakla" bağdaştırıyor. "Kontrolde olmadığımızı hissettiğimizde, daha derinden dinlemeyi başarmalıyız" diyen Poynton, doğru iletişim metodlarını şöyle sıraladı: "Farket, oluruna bırak ve her şeyi kullan."

RİSK ALMAKTAN KORKMA
Konuşmacıların dikkat çektiği bir başka konu da "risk alarak, bilinmeyeni kucaklamak"tı. IE Business School'da doçent olan Steven D'Souza'nın bu konudaki fikirleri şöyle: "İnsan en çok bilinmeyende gelişir. Karanlığa atlamaktan korkma. Bilinmeyeni kucaklamak, farklı bir seçim yapabilirim demektir. Bildiklerimizi unutmayı öğrendiğimizde, karanlıkta ışık bulabiliriz."

TÜRKİYE'DE YÖNETİCİLERİ ZORLAYAN BEŞ ALAN
Farklı jenerasyonların bir arada olmasının yarattığı karmaşa
Globalleşmeyle birlikte farklı kültürlerin bir araya gelmesi
Artan hedeflerin karmaşıklığı
Rekabetin ve farklı oyuncuların pazar dinamiklerini değiştirmesi
Gittikçe karmaşıklaşan etkileşimler, yapı ve sistemler
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yetkinlik değil ilişkiler çağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN