Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı öğrenci kıymete bindi

Yurtdışında yatırımlarını artıran Türk şirketleri, gözünü yabancı öğrencilere dikti. Firmalar uluslararası kariyer günleriyle öğrencileri yurtdışındaki operasyonlarına alıyor

Yabancı öğrenci kıymete bindi
Türk firmaların artık tek hedefi Türk öğrenciler değil. Yurtdışındaki operasyonları için yabancı öğrencieri keşfeden firmalar uluslararası kariyer günleri düzenleyip parlak gençleri henüz üniversitedeyken ekiplerine katmaya çalışıyorlar. Biz de bu uluslararası kariyer günlerinden birine katıldık. Hedef ülkelerde sürdürülebilir büyümeyi planlayan THY, Yıldız Holding, Elvan Grubu ve LC Waikiki gibi firmalar, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde düzenlenen kariyer zirvesinde 'de öğrenim gören uluslararası öğrencilerle buluştu. Zirveye katılan farklı ülkelerden yaklaşık 500 öğrenci ise, Türk şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle bire bir tanışma fırsatı yakaladı.

Afrika'yı tanımadan işe başlamayın
THY Yurtiçi Satış Başkanı Halil İbrahim Polat, "Şirket statümüz gereği 'de yabancı öğrencilerle çalışamıyoruz, ancak yurtdışında çalışabiliriz" dedi. Özellikle Afrika kıtasına açılımın THY için bir başarı hikâyesi olduğunu vurgulayan Halil İbrahim Polat, gençlere "Afrika'daki iş fırsatlarını tanımadan iş hayatına atılmayın" tavsiyesinde bulundu.

Öncelik Türkiye'de okuyanlar
Elvan Grubu CEO'su Özmen Genç, "Mısır'daki ilk fabrikamız tamamlandı, ikincisi için çalışıyoruz. Hindistan yatırımı devam ediyor. Farklı ülkelerde sürdürülebilir başarı için yabancılarla çalışmak önümüzdeki seçeneklerden. 'de öğrenim görenler elbette öncelikli tercihimiz" diye konuştu.

Misafir öğrenci sayısı 50 bine yaklaştı
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın verdiği bilgilere göre Türkiye'de eğitim gören uluslararası öğrenci sayısı son 3 yılda 2 katın üzerinde arttı ve 50 bine yaklaştı. Ağırlıklı olarak Türkiye'nin ihracat yaptığı komşu ve çevre ülkelerden gelen öğrenciler, Türk şirketlerinin hedef ülkelerde derinleşme ve başarılarını sürdürülebilir kılmaları açısından önemli bir faktör olarak görülüyor. Türkiye'yi tanıyan ve kendi ülkelerini de bilen öğrencilerle Türk şirketleri rakiplerine fark atmayı hedefliyor.

Her yurtdışı açılımı öğrenci için yeni fırsat
LC Waikiki Sourcing'den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Edward David Southall ise markaların yuırtdışına açılımlarının gençler için yeni kariyer anlamına geldiğini söyledi. LC Waikiki'nin global büyümeye yöneldiğini, hali hazırda 26 ülkede yapılandıklarını belirten Southall, 2016'da 9 ülkeye daha açılım yapacaklarını ve bu doğrultuda istihdam rakamlarını da artıracaklarını ifade etti.

Sınırları zorlayanlar daha şanslı oluyor
Yıldız Holding İK Grup Müdürü Mehmet Özyurt ise katılımcılara kariyer treninde kendilerini bekleyenleri anlattı. Özyurt, "Gelen tren beklediğiniz olmayabilir, binemeyebilirsiniz ya da inmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak sınırları zorlayabilme becerisindekiler ve farklı algılara sahip olanlar daha şanslı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı öğrenci kıymete bindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN