Beyin avcıları transfer peşinde

İngiliz e alım firması Reed’in Genel Müdürü Asiye , “Başarı kriterimiz bir şirkette çalışan orta ya da üst düzey yöneticiyi ikna edip başka firmaya transfer etmek” dedi

Giriş Tarihi: 28.8.2016
Beyin avcıları transfer peşinde
Orta ve üst düzey e alım gerçekleştiren beyin avcıları ya da işe alım şirketleri ortada dolaşmayan CV'lerin peşinde koşuyor. Yani halihazırda iş aramayan, bulunduğu pozisyondan memnun olan yöneticilerin... Ama onları ikna edip başka bir şirketin açık olan pozisyonuna yerleştirmek asıl yeteneklerini ve farklarını gösterdikleri alanlar.

CV'leri ortada dolaşmaz İngiliz işe alım firması Reed'in Türkiye Genel Müdürü Asiye da bunu doğruluyor. "Halihazırda bir şirkette çalışanın CV'si ortalıklarda dolaşmaz. Dolayısıyla orta ve üst düzey pozisyonlar için bu kişiler daha caziptir. Yani bizim asıl hedefimiz haline gelirler. Onları mevcut pozisyonlarından ve şirketlerinden başka bir şirkete geçmeye ikna etmek asıl başarıdır" diye konuştu. Şirketler tarafından çalışanlarına verilen unvanların her geçen gün kafa karışıklığı yarattığının altını çizen Yıldırım, aday transferi yaparken bu tip sıkıntıların da ortaya çıktığını söyledi.

Nereye baksanız müdür "Biz bir işlem gerçekleştirirken eğer aday yöneticilik yapmışsa kaç kişiyi yönettiği, kimlere raporlama yaptığı, ne kadarlık bir iş hacmine yöneticilik yaptığını sürekli araştırıp sorguluyoruz. Bugün etrafta herkes müdür" diyen Yıldırım, kurumsallığın unvanlarla değil yöneticinin ve şirketin iş kültürüyle alakalı olduğunu söyledi. "Eğer yönetici kurumsal değilse ya da ekip yöneticisine inanmıyorsa o şirkette kurumsal bir ortam yaratamazsınız. Dolayısıyla kurumsal gibi görünen şirketler çalışanlarda bu yüzden hayal kırıklığı yaratıyor" diye konuştu.

Call center'ı küçümsüyorlar
Özellikle genç adayların gerçek dünyayla bağlarının kopuk olduğunu ifade eden Yıldırım, bu kişilerin hiçbir tecrübeleri yokken sadece aldıkları eğitimden dolayı yönetici pozisyonlarına başvurduklarını söyledi. "Aday neyi istediğini bilmeli. Doğru olanı seçebilecek nitelikte olmak da önemli bir değerlendirilme kriteri. Çağrı merkezlerini () küçümsüyorlar" diyen Yıldırım, çağrı merkezlerinde çok ciddi bir iş tecrübesi edinildiğini bunun gözden kaçırıldığını kaydetti.

Son çeyrekte istihdam artar
İstihdam piyasalarının son çeyrekte yeniden harekete geçmesini beklediklerini dile getiren Yıldırım, özellikle hızlı tüketim, ilaç ve finans sektöründe işe alımlarda hızlanma olmasını öngördüklerini söyledi. Yıldırım, "Reed olarak yatırımlarımızı devam ettireceğiz. Hiçbir şekilde işleri askıya alma gibi bir plan yok. Ülkenin potansiyeli çok yüksek ve pazar hâlâ çok bakir" diye ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyin avcıları transfer peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN