Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Z kuşağı: paranın önünde

Parayı her şeyin önüne koyan Z kuşağı için denince akan sular duruyor. 15-20 yaş arası gençler için sağlık sigortası paranın da önünde

Z kuşağı: Sağlık paranın önünde

Şirketler için bir elemanı elde tutmanın ya da başka bir şirketten transfer etmenin en büyük kozu maaş paketidir. Güçlü bir maaş paketi pek çok tecrübeli ve yetenekli ismi cezbedebilir. Ama artık arkadan gelen kuşaklar için bunun da önünde bir paket var: Sağlık sigortası. Öyle ki sağlık sigortası daha iş hayatına yeni başlamaya hazırlanan Z kuşağı için bile vazgeçilmez hale gelmiş durumda. Yapılan araştırmalar da bunu destekler nitelikte.

"Para için gece de çalışırım"
Z kuşağı, iş dünyasının en genç kuşağı. Hızla şirketlerde çalışmak üzere eğitim alıyorlar. Monster Worldwide'ın 15-20 yaş arası Z kuşağı ile yaptığı araştırmaya göre Z kuşağı tam bir işkolik. Uzun saatler çalışmaya gönüllü, üstelik haftasonu çalışmaya da sıcak bakıyor. 2 bin kişinin katıldığı araştırmada Z kuşağının yüzde 58'i iyi bir maaş karşılığında geceleri ve haftasonu çalışabileceğini belirtmiş. Bu oran milenyum kuşağında yüzde 45, X jenerasyonunda yüzde 40, baby boomer denen 50 yaş grubunda ise yüzde 33. Şaşırtıcı olan ise ne çocuk ne de yaşlılık derdi olmamasına rağmen bu kadar para odaklı olmaları. Aslında bu şaşırtıcı değil. Sonuçta çocukları olmadığı ve genç oldukları için düzensiz çalışma saatleri onlar için bir sıkıntı yaratmıyor. Asıl şaşırtıcı olan bu kadar para motivasyonu ile çalışan bir neslin içeriği sağlam bir sağlık sigortası konu olduğunda parayı ikinci plana atmaları. Tabi burada eski kafa bir sigorta planından bahsetmiyoruz.

Sağlık her şeyin başında
Yüksek enerjili ve para odaklı Z kuşağı için kendi sağlıkları da son derece önemli. Araştırmaya katılanların yüzde 70'i önceliğinin sağlık sigortası olduğunu belirtiyor. Bunu rekabetçi bir maaş paketi, kendilerine saygı gösteren bir patron, kendilerini iyi hissedebilecekleri bir oda ve doğum izni takip ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Z kuşağı: Sağlık paranın önünde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN