Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geleceğin meslekleri VR ve yapay zekâdan çıkacak

Geleceğin mesleklerini artırılmış sanal gerçeklik ve yapay zekâ belirledi. Freelance profesörler, nöro bilimciler, VR deneyim uzmanları, data koleksiyoncularının 2020’de yıldızı parlayacak

Geleceğin meslekleri VR ve yapay zekâdan çıkacak
Her gelen yeni beraberinde yeni meslek alanları yaratıyor. Eskiyen mesleklerse yerlerini yeni mesleklere bırakıyor. İşte geleceği en çok etkileyecek teknoloji yapay zekâ (AI) ve artırılmış sanal gerçeklik (VR). Fütüristlere göre nöro implant teknisyenleri, akıllı ev mühendisleri, kent çiftçileri, freelance profesörler, data koleksiyoncularının gelecek 5 yılda yıldızı parlayacak.
Akıllı ev mühendis ve teknikerleri akıllı ev teknolojilerinin daha fazla hayatın içine girmesiyle birlikte yeni sistemlere ve teknolojilere hakim olmaları nedeniyle en çok ihtiyaç duyulan mesleklerin arasına girecek. Evler için gerekli olan teknoloji sağlayıcılar da bu trendden faydalanacak.
VR'ı hem özel hem de iş hayatında daha çok göreceğiz. VR deneyimi uzmanları işte, tatilde, eğlencede, seyahatte, alışverişte ve diğer alanlarda VR deneyimi yaşatmak için gerekli donanımı sağlayacaklar.
Sanal da ihtiyaç olan bilgileri sağlamak freelance profesörlere olan ihtiyacı artıracak. İnsanlar sanal dünya üzerinden kendi üniversiteleri kurarak en mükemmel online öğrenme biçimini, kurs materyallerini ve pazarlama planını oluşturabilecek.
21. yüzyılda kentte yaşayan sayısı artıp, endüstrinin çevre üzerindeki negatif etkilerine karşı farkındalığın artmasıyla lokal bölgelerde çiftçiliğe dönüş yaşanacak. Kent çitfçileri daha fazla ekolojik bir yaşam isteyenlere danışmanlık yapacak.
İnsanların daha fazla bilgi saklamaya meyili arttıkça dijital bilgi depoları kuran uzmanlar önem kazanacak. İnsanlar bunun için günlük para ödemeye başladıkça, büyük data şirketleri de bu uzmanları arar hale gelecek.
Nano tıp bilimciler de geleceğin parlakları arasında. Nano bilimi üzerinde çalışma yapan, tanı sistemlerini tasarlayan, görüntüleme çözümleri sunan ve ilaç konusunda uzman profesyonellerine talep her geçen gün artacak.
3D yazıcı mühendisleri de listede. Teknikerlerin ve mühendislerin tasarımı ve robot yönetimindeki 3D yazıcı üretiminin önemi artacak.
Kişisel sağlık koçları aile hekimleriyle birlikte çalışıp hastanın sağlıkla ilgili kararlarında rehberlik edecek. Biyolojik datayı sürekli sisteme kaydedecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geleceğin meslekleri VR ve yapay zekâdan çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN