Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küskün ABD’lilere Türkiye rüyası

Trump’ın Amerika’da başkanlık yarışını kazanmasının ardından eğitimli göçmenler ve ABD vatandaşları başka ülkelere kaçmanın yollarını aramaya başladı. Krizi tersine çevirmek isteyen bazı İK firmaları, eğitimli ABD vatandaşlarını Türkiye’ye davet etti

Giriş Tarihi: 13.11.2016
Küskün ABD’lilere Türkiye rüyası
Türkiye'nin gelişen ve 17 çeyrektir aralıksız büyüyen ekonomisi, yurtdışındaki beyaz yakalı ve eğitimli kesim için fırsata dönüşmeye başladı. Son dönemde tersine beyin göçünün cazip ülkelerinden biri haline gelen Türkiye, dünyanın en güçlü ekonomisi olarak gösterilen Amerika vatandaşlarının dahi adresi oldu. Bu gelişmelere son dönemde Amerika'daki başkanlık seçimleri de eklenince Türkiye cazibesini daha da artırdı. Milyarder işadamı Donald Trump'ın başkanlık yarışını kazanması ülkede yaşayan göçmenleri ve eğitimli kesimi endişelendirdi. Bazı ABD vatandaşları seçim sonuçlarının ardından farklı ülkelere kaçmanın yollarını aradı. Amerika'da yaşanan bu krizi fırsata çevirmek isteyen insan kaynakları şirketleri, ülkeden ayrılmak isteyen eğitimli kesimi Türkiye'ye davet etti.

ŞİMDİ TÜRK RÜYASI ZAMANI
İstanbul'da faaliyet gösteren Mental İnsan Kaynakları Şirketi, ABD'den ayrılmak isteyen nitelikli vatandaşları, Türkiye'ye çağırdı. Firma hazırladığı ilanlarda, "Türkiye seninle daha güçlü" ve "Şimdi Türk rüyası zamanı. Gelin ve bize katılın" sloganlarını kullandı. Firma yetkilileri, Trump sonrası Kanada'ya taşınmak isteyen ve özellikle eğitim seviyesi yüksek olan ABD'lilere Türkiye'de iş fırsatı sağlamak için böyle bir çalışma başlattıklarını söyledi.

TERSİNE BEYİN GÖÇÜ
ABD'de bilim ve teknoloji dallarında yüksek eğitim alan göçmen öğrenciler arasında, katı göçmenlik sistemi nedeniyle son yıllarda tersine beyin göçü eğilimi güçlenmişti. ABD'de yaşanan bu tersine beyin göçü trendi Trump'ın başkan seçilmesiyle özellikle eğitimli vatandaşlar arasında da büyük bir artış göstermeye başladı. Ülkeden kaçmanın yollarını aramaya başlayan bazı vatandaşlar, seçim sonuçlarının ardından Kanada'nın göçmenlik sitesini erişilemez hale getirdi. Yeni Zelanda resmi göçmenlik sitesinin trafiğinde de görülmedik bir artış meydana geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küskün ABD’lilere Türkiye rüyası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN