Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ORGE 1.000 usta elektrikçi yetiştirecek

Elektrik sektöründe nitelikli personel sayısını artırmayı hedefleyen ORGE Enerji, enstitü kuruyor. Herkese açık olan enstitüde, ilk yıl 1.000 kişiye eğitim verilecek

ORGE 1.000 usta elektrikçi yetiştirecek
Yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul'da yılbaşından bu yana paylarını en fazla artırdıkları üç şirketten biri olan ORGE Enerji, nitelikli personel yetiştirmek için düğmeye bastı. Hâlihazırda 600 çalışanı bulunan şirket, sektördeki kalifiye personel sorununu çözmek için ORGE Enstitü'yü kuruyor. Enstitü için Ataşehir'de 7 katlı bir okul yapan şirket, eğitimlere eylül ayında başlayacak. Çıraklık, kalfalık, ustalık ve usta başılık eğitimlerinin ücretsiz verileceği enstitüye, yaş ve cinsiyet sınırı olmaksızın herkes başvuru yapabilecek. Eğitim sonunda yapılacak sınavı başarıyla geçenlerin sertifikayla belgelendirileceği enstitüden mezun olanlar, ORGE Enerji'de çalışma fırsatı bulacak.

DÜNYA STANDARTLARINDA
ORGE Enerji A.Ş. CEO'su Nevhan Gündüz, enstitüde dünya standartlarında eğitimler verileceğini söyledi. Gündüz, "Dünyanın farklı bir noktasında bir elektrik ustası hangi eğitimleri alıyorsa biz de aynı eğitimleri vereceğiz. Bu sertifikayla dünyanın herhangi bir yerinde çalışabilecek niteliğe kavuşacak. İlk yıl 1.000 kişiye eğitim vereceğiz" dedi. Eğitimlerin belirli periyodlarla verileceğini aktaran Gündüz, "Eğitim süreleri kişinin seviyesine göre değişecek. Bunun için de bir seviye ölçüm sınavı yapacağız. Başvuru yapan kişi kalfalık sertifikası almak istiyorsa buna göre eğitim alacak, eğitim süresi de bununla eş zamanlı gelişecek. Çırak gelip ustalığa kadar da eğitim alabilir" diye konuştu. Borsaya kote oldukları için bu projeye ayırdıkları bütçeyi henüz paylaşamayacaklarını aktaran Gündüz, "Bu enstitüyü şu anda niteliksiz işçilerden yaşadığımız maliyet kaybından daha düşük bir bütçeyle hayata geçirmiş olacağız" ifadelerini kullandı.

Çalışana üç boyutlu eğitim
ORGE Enerji'de hâlihazırda 600 kişiyi istihdam ettiklerini anlatan Gündüz, şirket içi eğitimlerin de aralıksız sürdüğünü ifade etti. Gündüz, "Bu yıl çalışanlarımız için Building Information Modeling (Yapı Bilgi Modeli) eğitimlerini başlattık. Bu sistemin Türkiye'de kullanım oranı yüzde 0.5. ABD'de ise bu oran yüzde 27. Biz bu sistemi kendi şirketimizde uygulamaya aldık" dedi.

Görme engelliye özel proje
ORGE Enerji, bu yıl sosyal sorumluluk projesi kapsamında görme engelli çocuklar için özel bir proje geliştirdi. Pilot uygulamasının Türkan Sabancı Görme Engelliler Okulu'nda hayata geçirildiğini anlatan Gündüz, şunları anlattı: "Görme engelli çocuklar hangi katta olduklarından emin olamadıkları için katlar arası dolaşamıyor. Bizim mühendislerimiz her kat için sensörlü bir ses sistemi kurdu. Sistem sesli anonsla kişiye hangi katta olduğunu söylüyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ORGE 1.000 usta elektrikçi yetiştirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN