Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üçüncü çeyrekte istihdam artacak

ManpowerGroup’un araştırmasına göre temmuz-eylül döneminde işe alımlar ortalama yüzde 20 artacak. En güçlü istihdam ise Ege ve İç Anadolu’da olacak

Giriş Tarihi: 2.7.2017
Üçüncü çeyrekte istihdam artacak
ManpowerGroup 2017'nin üçüncü çeyreğinde istihdam pazarı faaliyetlerine ilişkin tahminlerde bulunmak üzere Türkiye'de bin 3 işverenle görüşmeler gerçekleştirdi. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye'deki işverenler temmuz-eylül döneminde işe alımla ilgili pozitif planları olduğunu belir- tiyor. İşverenlerin yüzde 27'si istihdam artışı beklerken yüzde 7'sinin düşüş olacağını öngörmesi ve yüzde 63'ünün de hiçbir değişiklik planlamaması, Net İstihdam Görünümü'nün yüzde 20 artacağını gösteriyor. Verilerin mevsimsel dalgalanmalara izin verecek şekilde ayarlanmasının ardından görünüm yüzde 15'i artış gösteriyor. Önceki çeyreğe göre yüzde 5 daha güçlü olan işe alım beklentileri, 2016'nın üçüncü çeyreğine göre yüzde 10'luk bir iyileşme sergiliyor.

EN GÜÇLÜ EGE VE İÇ ANADOLU
Temmuz-eylül döneminde beş bölgenin tümünde istihdam artışı öngörülüyor. En güçlü istihdam piyasalarının ise yüzde 18'lik artışla Ege ve İç Anadolu'da olması bekleniyor. Görünümün sırasıyla yüzde 17 ve yüzde 14 artıda olduğu Marmara ve Akdeniz bölgelerinde de olumlu istihdam piyasaları gözlemleniyor. Karadeniz'deki işverenler ise yüzde 9 artışlı bir görünüm bildirerek bazı işe alım fırsatları olacağını öngörüyor. 2017 yılının 2. çeyreğiyle kıyaslandığında, beş bölgenin üçünde işe alım eğilimlerinin iyileştiği görülüyor. ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, "Referandum sonuçlarıyla birlikte Türkiye'deki siyasi belirsizlik ortadan kalktığı için, işverenler uzun süredir erteledikleri yatırım planlarını yeniden değerlendirmeye başladı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üçüncü çeyrekte istihdam artacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN