Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gündüz işte, akşam sahnedeler

çalışanlarının üye olduğu tiyatro kulübü, İstanbul Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde Saadet Hanım isimli oyunu sergiledi. Ekibin oyunlarını bugüne kadar yaklaşık bin kişi izledi

Giriş Tarihi: 29.10.2017
Gündüz işte, akşam sahnedeler
Zorlu Enerji Grubu'nun insan kaynaklarından finans birimine kadar birbirinden farklı departmanlarda çalışanların üye olduğu tiyatro kulübü, geçtiğimiz haftalarda İstanbul Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde Saadet Hanım isimli oyunu sergiledi. Her biri amatör tiyatrocu olan Zorlu Enerji Grubu çalışanları sahnede profesyonel bir iş çıkardı. Usta tiyatroculardan 4 ay eğitim alan ve ilk oyunlarını nisan ayında Denizli'de sergileyen ekip, Gaziantep ve Lüleburgaz'da da turneye çıktı. Son oyunu İstanbul'da sergileyen ekibi bugüne kadar yaklaşık 1.000 kişi izledi. Provalarıyla disiplinli çalışmayı gerektiren tiyatronun profesyonel iş hayatına neler kattığını merak ettik. 2018'de sergileyecekleri yeni oyunun hazırlıklarına başlayan, iş hayatında profesyonel, tiyatroda amatör olan Zorlu Enerji Grubu çalışanlarıyla buluştuk. Tiyatronun kendilerine ve iş hayatlarına neler kattığını sorduk.

?ÖZGÜVENİM TAZELENDİ
Zorlu Enerji Grubu Yönetici Asistanı Belkıs Çelik: 7 yıldır grupta çalışıyorum ve gruptaki üçüncü oyunum. Geçen süre zarfında kendime olan güvenimin arttığını farkettim ve bu özgüven iş hayatıma da yansıdı. Yoğun bir şekilde provalar, ezberler olsa da bazen çok yorulsak da sahnenin bana yaşattığı mutluluğu hiçbir şey yaşatmadı.

HAYALLERİM GERÇEKLEŞİYOR
Zorlu Enerji Grubu Doğalgaz Ticaret Uzmanı Ali Kürşad Karaduman: Gruba 2014'te başladım. 2015'teki oyun için bana ilk mail geldiğinde ne kadar doğru bir grupta olduğumu gördüm. Çünkü hayallerimi gerçekleştirmem için bana bir fırsat sunulmuştu. Şirketlerde Y kuşağı aktif bir şekilde yer alıyor. Bu kuşak için ofisler sıkıcı olabiliyor. Ancak işyeri hayallerinizi gerçekleştirme fırsatı sunduğunda orası sizin ait olduğunuz yer oluyor.

SORUMLULUK DUYGUM GELİŞTİ
Zorlu Enerji Grubu Finans Uzman Yardımcısı Şaziye Bellek: Finans sektöründe çalışıyorum ve bu sektör biraz stresli. Tiyatro ise rahatlatıcı etkisi var. Bu durum bana işte de ciddi katkılar sağladı. Tiyatro oyununa hazırlanmak sorumluluk gerektiren bir şey. Bu nedenle ben en çok sorumluluk duygusunun geliştiğini düşünüyorum.

PLANLAMA YÖNÜM GELİŞTİ
Zorlu Enerji Grubu İnsan Kaynakları Kıdemli Yöneticisi Selim Alan: Tiyatro ciddi emek istiyor. Haftada iki gün bu iş için çalışıyoruz. Çok keyif aldığımız için tiyatrodan kendi özel vaktimizden zaman ayırıyoruz. Tiyatrodaki eğitim süreci bize çok şey kattı. Hayatınızı, provalarınızı, işinizi her şeyi planlıyorsunuz. Bu açıdan baktığımda hem özel hem de iş hayatında planlama yönümün çok geliştiğini fark edebiliyorum.?MOTİVASYONUMUZ ARTTI

Zorlu Enerji Grubu Planlama Yöneticisi Mehmet Ergin: Tiyatro bir ekip işi. Hem oyuna hazırlanma hem de sunma aşamasında planlı olmak ve ekip çalışmasına ayak uydurmak zorundasınız. Bu düzen size işinizde de katkı sağlıyor. Ben bir yönetici olarak ekip çalışmasını 'Nasıl daha iyi yönetebilirim?' sorusunun cevabını buldum. Bu oyun için iş çıkışı çok kez prova yaptık. Fakat ertesi gün işe yorgun gelmemiz gerekirken işe oldukça dinç başladık. Çünkü sevdiğiniz bir şeyi yapıyorsunuz, bu da motivasyonunuzu artırıyor.

ŞİRKETE BAĞLILIĞIM ARTTI
Zorlu Enerji Grubu Ticaret Uzman Yardımcısı Çağlar Çeliköz: Biz bütün gün toplantılar, mailler arasında vakit geçiriyoruz. İş çıkışı kafamızı dağıtacak, mutlu edecek bir hobimizin olması ekibi ayrıca motive ediyor. İş sırasında dahi akşamki prova için 10-15 dakika ezberinizi tekrar ediyorsunuz ve bu sizi işten sıyırıp, deşarj ediyor. Aynı şekilde başka departmanları ziyaret edip, insanların birbirine gülümsemesi güzel bir enerjiyi doğuruyor. Bu durum şirkette pozitif bir enerji yaratıyor ve çalışan bağlılığına da katkı sağlıyor.

ŞİRKET İÇİ İLETİŞİMİ GÜÇLENDİRDİ
Zorlu Holding Muhasebe Sorumlusu Merve Parıltay: Hepimiz kurumsal hayatın içerisindeyiz ve her ne kadar yaptığımız işten çok keyif alsak da bir süre sonra hayatımız rutine girebiliyor. Böyle anlarda yeni heyecanlar işinize pozitif katkı sağlıyor. Daha farklı bakıp, daha farklı düşünebiliyorsunuz. Gözden kaçırdığınız detayları yakalıyorsunuz ve böylece daha dikkatli ve motive oluyorsunuz. Aynı zamanda şirket içi iletişiminiz de çok güçleniyor.

EKİP ÇALIŞMASINI ÖĞRENDİK
Planlama Uzmanı Cansu Ece Yurdayarar: Kalabalığın önünde oyun sergileyebilecek cesareti kazanmak tiyatronun bana en büyük katkılarından biri. Ayrıca bir ekiple çalışıp ekip arkadaşlarınızla birbirinizi bir amaç uğruna idare edebilmeyi öğrenmek, birbirinizin açıklarını kapatmaya çalışmak ve hep birlikte ortaya güzel bir sonuç çıkarmak bana hem kişisel hem de iş hayatımda ciddi kazanımlar sağladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gündüz işte, akşam sahnedeler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN