Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siber güvenlikte 30 bin personel ihtiyacımız var

Trend Micro Genel Müdürü Börekcioğlu, Türkiye’nin 2022’de 30 bin personeline ihtiyaç duyacağını belirterek, “Yeni mezunlar ve sertifika alanlar değerlendirilmeli” dedi

Giriş Tarihi: 28.1.2018 ABONE OL
Siber güvenlikte 30 bin personel ihtiyacımız var
Dijitalleşme etkisinin her geçen gün artmasıyla birlikte, siber güvenlik alanında eksiklik de daha fazla gözlemleniyor. Siber güvenlik endüstrisinde, özellikle 2015 yılından beri yaşanan kalifiye siber güvenlik personeli eksikliğinin, 2019 yılına gelindiğinde dünya genelinde 2 milyona ulaşması bekleniyor. Küresel çapta internet ve veri güvenliği sağlayıcısı Trend Micro'nun Akdeniz ülkeleri, İsrail, Rusya ve CIS Ülkeleri Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu, Avrupa'da, 2022 yılına gelindiğinde mevcut güvenlik personelleriyle, bu alandaki pozisyonlar arasındaki farkın 350 bin seviyesine erişeceğini, Türkiye'de ise bu oranın 30 bin civarında olduğunu söyledi. Börekcioğlu, "Özellikle 'Machine Learning' ve 'IoT' teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişim, şirketlerin güvenlik mimarilerini ve siber güvenlik personeli ihtiyaçlarını tekrar gözden geçirmeleri gerekiyor. İlerleyen süreçte, bu alanlardaki gelişmelerle kontrol edilmesi gereken verinin ve bilginin giderek artacak oluşu, veri analizi ve mühendisliği konularını ön plana çıkarırken, yapay güvenlik zekası ihtiyacını olmazsa olmaz hale getiriyor" dedi.

SOSYAL MEDYA DESTEĞİ
Şirketlerin, güvenlik departmanları için oluşturdukları yetenek havuzlarını tekrar gözden geçirmeleri gerektiğini belirten Börekcioğlu, yeni mezun adaylarla mezuniyet öncesi süreçte de temas kurabileceklerini söyledi. Börekciolu, "Şirket bünyesinde verilebilecek staj imkânı ve eğitimlerin yanı sıra Linkedin ve Twitter gibi sosyal platformlar üzerinden bu adaylarla yapılacak düzenli görüşmeler, şirketin doğru personeli bulmasına yardımcı olur" diye konuştu.

SERTİFİKA ALANLAR VAR
İhtiyaçlarını doğru şekilde analiz eden şirketlerin, siber güvenlik personel seçimi konusunda da benzer bir hassasiyet gösterdiğini anlatan Börekcioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "İşe alım sürecinde genellikle bilgisayar mühendisliği gibi bölümlerden mezun olan kişiler tercih ediliyor. Bu risk yönetimi konusunda önemli bir adım olarak öne çıksa da, uzun vadede kalifiye personel açıklarına neden olabiliyor. Bu noktada lisans eğitimi almamış olsa da sertifika programları üzerinden kendilerini siber güvenlik konusunda geliştirmiş kişiler de tercih edilebilir."

YENİ NESİL PROSEDÜRLER ES GEÇİLMEMELİ
Börekciolu, günümüzde olgunluk dönemini yaşayan bulut bilişimin yanı sıra buna bağlı gelişen diğer sektörlerin siber saldırganlar için önemli bir hedef haline geldiğini anlattı. Börekciolu, "Dijital ortamda saklanan verilerin güvenliği konusunda gereken farkındalık seviyesinin çok uzağında olan şirketler ve kurumlar, dijitalleşmeyi kurum kültürlerine adapte ederken yeni nesil siber güvenlik prosedürlerini de es geçmemeli" dedi. Börekcioğlu, son dönemde yapılan araştırmaların, siber güvenlik endüstrisinin diğer sektörlerden farkını ve buna bağlı olarak ihtiyaçlarını da ortaya koyduğunu aktardı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Siber güvenlikte 30 bin personel ihtiyacımız var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA