Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ticari Araç Kullanan Şoförlere Uyuşturucu Testi

Giriş Tarihi: 19.2.2015 16:38
’de, ticari araç kullanacak şoförlere uyuşturucu testi ve kursu düzenlenerek testten ve kurstan geçemeyen şoför koltuğuna oturtulmuyor. Bir yıldır gerçekleştirilen programda 5 bin şoför arasında uyuşturucu kullandığı ortaya çıkan 30 şoföre ticari taşıt kullanma belgesi verilmedi.
Geçtiğimiz hafta Mersin’in Tarsus ilçesinde, minibüste vahşice öldürülen üniversiteli Özgecan Aslan’ın ölümünden sonra ticari araçlardaki yolcu güvenliği tartışır hale geldi. Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi UKM, İzmir Esnaflar ve Sanatkarlar Odalar Birliği, İzmir Meslek Odalar birliği ve İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın bir yıldır ortaklaşa yaptığı, ticari araçlarda şoförlük yapacak kişilere uygulanan uyuşturucu testi ve kurs ile yolcu güvenliği artırılmaya çalışılıyor. Ticari araçlar taksi ve minibüs kullanacak şoför adayları, koltuğa oturmadan önce, idrar örneği vererek uyuşturucu kullanıp kullanmadığı öğreniliyor. Daha sonra Psikoteknik Test Merkezi’nde, görsel algı ve bellek testi, görsel süreklilik testi, seçici dikkat testi, sürekli dikka ttesti, çevresel görüş testi, koordinasyon testi, tepki hızı testi, hız - mesafe ve çarpışma zamanı tahmin testi, muhakeme testi, trafiğe ilişkin görüş testi ve trafik ortamında tepki hızı testi gibi testler uygulanıyor. Ve son olarak kursa katılarak başarı belgesi ile geçerse şoförlere ticari araç kullanma belgesi veriyor
BİR YIL İÇERİSİNDE 30 ŞOFÖR ADAYI UYUŞTURUCU KULLANDIĞI İÇİN BELGE VERİLMEDİ
Konu hakkında bilgi veren İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, ’’İzmir Büyükşehir Belediyesi UKM, İzmir Esnaflar ve Sanatkarlar Odalar birliği ve Meslek Odalar birliği ve İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası olarak şuana kadar 5 bin arkadaşımıza bu eğitimi verdik. Şoförler eğitime girerek ticari taşıt kullanma belgesini alabilmesi için; ilk olarak idrar örneği verilerek uyuşturucu bağımlısı olup olmadığına dair raporu alması gerekiyor. Piskoteknik performans değerlendirmesi alması gerekiyor. Savcılıktan adli sicil kaydının olmadığına dair temiz kağıdı alması gerekiyor. Bunlar olduktan sonra, odamızda verilen kursa giriyor şoförlerimiz. Bu kurstan başarı ile geçip belgeyi aldıktan sonra ticari taşıt kullanan şoför olunabiliyor. Bunun da ne kadar isabetli doğru bir karar olduğunu, geçtiğimiz günlerde meydana gelen Özgecan Aslan cinayetinde, minibüs şoförünün uyuşturucu bağımlı olmasıyla ortaya çıktı. Biz bir yıldır bu uygulamayı yapıyoruz. Eğer aşamalardan geçemeyen bir şoför varsa şoför koltuğuna oturtmuyoruz. Biz bu sistemle bir yıl içerisinde, ticari taşıt kullanma belgesi almak için başvuran 5 bin kişiden 30 kişinin uyuşturucu bağımlısı çıktığı için belgeyi vermedik. Yolcularımızın güvenliği için elimizden geleni yapıyoruz’’ dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ticari Araç Kullanan Şoförlere Uyuşturucu Testi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN