Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadolu Selçuklu Defilesinin Geliri Çocuklara

Giriş Tarihi: 20.2.2015 09:58
Konya’da düzenlenecek olan Anadolu Selçuklu Defilesi’nin tüm gelirleri yardıma muhtaç çocuklara bağışlanacak.
Medyadoktoru Yapım Organizasyon firması tarafından gerçekleştirilecek olan, tasarımlarını Zeynep Kartal’ın yaptığı, Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Türkmedya sponsorluğunda 8 Nisan’da Konya Dedeman Otel’de yapılacak Anadolu Selçuklu Defilesi’nin davetiyelerinden elde edilecek gelirin Konya Valiliğinin belirleyeceği yardıma muhtaç çocuklara bağışlanacağı açıklandı.
Projenin yapımcısı Savaş Uğurlu, en eski uygarlık merkezlerinden biri olan Anadolu Selçuklu döneminin kıyafetlerinin günümüze dek az işlenmiş bir konu olduğunu hatırlatarak, bu önemli kültürü unutma şanslarının olmadığını belirtti. Yaptıkları, yapacakları organizasyonlarda ve projelerde kültürümüzle ülkemizin tanıtımına katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Uğurlu, “Konya’da gerçekleştirecek projeyi de, Anadolu Selçuklu Defilesi ismiyle yaparak, bu önemli şehrimizi ve kültürümüzü tüm dünyaya anlatmayı hedefliyoruz. 8 Nisan’da dünyanın en büyük haber kanallarıyla tanınmış isimlerini proje kapsamında Konya’da misafir edeceğiz. Toplumların hafızalarını tazelemek ve tarihi hasretleri gidermek gayesiyle Konya’da yapacağımız bu defileyle Anadolu Selçuklu medeniyetini bugünün diliyle görücüye çıkarmayı amaçlıyoruz.”
“SELÇUKLU GÜNÜMÜZE UYARLANACAK”
Anadolu Selçuklu Defilesi’nin tasarımlarını gerçekleştirecek olan Zeynep Kartal, tasarımla ilgili şunları söyledi: “Anadolu Selçuklu Defilesinde tasarlayacağı 25 parça özel koleksiyonda Anadolu motiflerini ve renklerini temel aldığını, o dönemde olduğu gibi kendisinin de 7 çeşit kumaş deseni kullanacağını, az işlenmiş bir kumaş türü olduğunu, yüzyıllar içerisinde toplumların gösterdiği bir değişimle birlikte anıların zamana yenilebileceğini, 21. Yüzyılın hızı ve küresel dünya, kültürel öğelerimizle aramıza mesafe koysa da nostaljik hasretleri gidermenin yöntemlerini aradıklarını, Anadolu Selçuklu döneminin önemli hikayesinden yararlanılarak hazırlanacak olan koleksiyonun 21. yüzyılın güncelliğini de içinde barındıracak günümüzün Avrupa’sı tarafından şekillendirilen moda kavramına alternatif bir bakış açısı olması yönüyle Anadolu Selçuklu projesinin, güncel bir tasarım hareketi olacağını, defilenin sosyal sorumluluğu olmasının kendisini gururlandırdığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu Selçuklu Defilesinin Geliri Çocuklara
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN